Ruth Gabriele Silten

Ruth Gabriele Silten

Doğum: 30 Mayıs 1933

Berlin, Almanya

Gabriele, Almanya’nın başkenti Berlin’de yaşayan bir Yahudi anne babanın tek çocuğuydu. Büyükbabasının bir eczanesi ve bir ilaç fabrikası vardı ve babası da orada çalışıyordu.

1933–39: Naziler 1938’de büyükbabamı ilaç fabrikasını ve eczanesini çok az bir para karşılığında bir "Ari" Almana satmaya zorladı. Bundan sonra babam, Yahudiler için daha güvenli olan Amsterdam’a taşınmamız gerektiğine karar verdi. Beş yaşındaydım ve Berlin’de kalmak istiyordum. Oyuncaklarımdan ve arkadaşlarımdan neden ayrılmam gerektiğini anlamıyordum. Amsterdam’da ilkokula başladığımda tamamen yeni bir dil öğrenmek zorundaydım. Ancak kısa sürede orada da yeni arkadaşlar edinmeye başladım.

1940–44: Mayıs 1940’ta Almanya Hollanda’yı işgal etti. Alman birliklerini şehrin içine yürürken gördüğümde korktuğumu hatırlıyorum. Okula gittiğimde sarı renkte bir Yahudi yıldızı takmak zorundaydım ve artık Hıristiyan arkadaşlarımla oynayamıyordum. Dokuz yaşımdayken ailem Doğu Hollanda’da Westerbork adında bir kampa sürüldü. Burada annem ve babam bütün gün çalışırken ben de yiyecek ile takas etmek için bir şeyler çalmayı öğreniyordum. Bir yıl sonra Theresienstadt gettosuna gönderildik. Gettodayken her zaman açtım.

On iki yaşındaki Gabriele, annesi ve babası, Theresienstadt’da Mayıs 1945’te özgürlüğe kavuşturuldu. O Haziran’da Silten ailesi tekrar Amsterdam’a dönerek oraya yerleşti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.