Schloma Wolf (Willy) Szapiro

Schloma Wolf (Willy) Szapiro

Doğum: 25 Mayıs 1910

Unknown

Ailesi Yahudi olan Willy, 20 yaşında Polonya'dan ayrıldı ve Filistin'e göç etti. Filistin'de İngiliz mandasına son vermek için işçi örgütlerinde aktif bir şekilde görev aldı. Katıldığı eylemler 1 Mayıs 1931'de tutuklanmasına yol açtı. İki yıl hapiste kaldıktan sonra Willy Filistin'den sınır dışı edildi.

1933–1939: 1933'te işçi hareketleri ordusuna katıldığı Avusturya'ya gitti. Avusturya'daki ekonomik darboğaz ordunun davasını hızlandırdı. Dolayısıyla Willy ile arkadaşları polisin yakın takibi altındaydı. 1938'de Almanlar Avusturya'yı işgal ettiğinde, Gestapo Willy'i tutuklamaya çalıştı. Arkadaşlarının yardımıyla Fransa'ya kaçan Willy, iş aramak üzere Paris'e gitti.

1940–1944: 1940 yılının ortasında Willy Paris'te Alman ordusu için giysi dikmeye zorlanan bir kürkçünün yanında iş buldu. Willy işçileri örgütleyerek, sabotaj için eğitti. Birçoğu Almanlar tarafından tutuklandıysa da, Willy daha fazla kişiyi yanına çekerek tutuklamalara cevap verdi. Mayıs 1943'te Willy silahlı direniş örgütü Franc-Tireurs et Partisans'a katıldı. 27 Ekim 1943'te Alman askerî konvoyuna saldırırken tutuklandı. İşkence gördü. Ancak hiçbir zaman direnişçi arkadaşlarının isimlerini vermedi. İnfaz mangası tarafından ölüme mahkum edildi.

21 Şubat 1944 Çarşamba günü infazı gerçekleştirildi.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.