Shlomo Reich

Shlomo Reich

Doğum: 18 Haziran 1914

Lodz, Polonya

Shlomo Lodz’ta yaşayan Reich ailesinin yedi çocuğundan biriydi. Reich’lar dindar bir Yahudi aileydi ve Shlomo'nun Hasidik babasının başının iki yanından aşağı inen zülüfleri vardı ve geleneksel kürk şapka takıyordu. Shlomo her gün devlet okulundan sonra İbranice kutsal metinlerle ilgili eğitim aldığı hahamlık akademisi Ostrovtze Yeshiva’ya gidiyordu. Shlomo'nun babasının bir ayakkabı bağı fabrikası vardı.

1933–39: Eylül 1939’da Almanlar Lodz’u işgal ederek Yahudi karşıtı önlemler getirdiler. Yahudilerin toplu taşımayı kullanması, özel izin olmadan şehri terk etmesi, arabası ya da radyosu olması yasaklandı. Sonunda Yahudi dairelerine de el konuldu.

1940–44: Almanlar 1940 kışının başlarında Lodz’ta bir getto kurdular ve şehirdeki Yahudileri buraya topladılar. Reich ailesi de gettoya taşındı ve hepsi tek bir küçük odada yaşamaya başladı. Shlomo gettodaki giyim fabrikasında iş buldu. Öğlenleri burada sulu bir çorba veriliyordu. Gettoda dört yıl geçirdikten sonra Shlomo 1944 yazının sonlarına doğru köle işçi olarak Almanya’daki Dachau toplama kampına gönderildi.

Shlomo 1945 baharında özgürlüğe kavuşturuldu. Savaştan sonra altı erkek ve kız kardeşinden dördünün de kurtulduğunu öğrendi. 1946'da Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.