Siegfried Wohlfarth

Siegfried Wohlfarth

Doğum: 26 Mart 1904

Bad Hamburg, Almanya

Dindar Alman Yahudisi anne babanın iki oğlundan büyüğü olan Siegfried, Frankfurt şehrinde büyüdü. Eğitimini tamamladıktan sonra Frankfurt’ta lisanslı mali müşavir oldu. Boş zamanlarında serbest müzik eleştirmenliği yapıyordu. 1932 yılında Norderney’in Kuzey Denizi adasına yaptığı bir seyahatte Herta Katz’la tanıştı ve bu genç kadına kısa süre içinde âşık oldu.

1933–39: Naziler, Siegfried’i Yahudi olduğu için devlet dairesindeki işinden kovdu. Annesi ilişkilerine karşı çıkmasına karşın Siegfried, Herta’ya evlenme teklif etti ve Herta bu teklife olumlu yanıt verdi. Haziran 1933’te evlendiler. 1934 yılında Amsterdam’a gittiler ve Siegfried burada bir iş buldu. Herta bir kız çocuğu doğurdu ve başarılı bir iç dekorasyon şirketi kurdu. 1939 yılında savaş patlak vermeden hemen önce Siegfried'in anne babası da Amsterdam’a taşındı.

1940–44: Mayıs 1940’ta Almanlar, Hollanda’yı işgal etti. İki yıl sonra Wohlfarth’lara tren istasyonunda hazır bulunmaları emredildi. Ancak saklandılar. 1944 yılında BBC’de, Almanların, imha kamplarında 2 milyon Yahudiyi öldürdüğünü ve en büyük kampın Auschwitz-Birkenau olduğunu duydular. Herta ve Siegfried, 3 Eylül 1944 günü tutuklanıp bir trene bindirildiklerinde Siegfried, en kötüsünden korkuyordu. Almanların ancak cesedine sahip olabileceğine karar veren Siegfried, yolculuk sırasında bütün paralarını yırtarak parçaladı.

Siegfried, önce Auschwitz daha sonra da Stutthof toplama kampına sürüldü. 5 Aralık 1944 günü Stutthof toplama kampında öldü.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.