Stefania (Fusia) Podgorska

Stefania (Fusia) Podgorska

Doğum: 1925

Lipa, Polonya

Stefania, Przemysl yakınlarındaki bir köyde Katolik bir ailede doğdu. Büyük bir çiftlikte yaşıyor ve çeşitli ürünler yetiştiriyorlardı. Babası çiftlik işçileriyle birlikte tarlalarda çalışırken Stefania’nın eğitimli bir ebe olan annesi evi idare ediyor ve sekiz çocuğuna bakıyordu.

1933–39: Babam 1938’de hastalanarak öldü. Annemin izniyle 1939’da Przemysl’deki kız kardeşime gittim. On dört yaşındayken Yahudi bir aile olan Diamant’ların bakkalında çalışmaya başladım. Bana ailenin bir bireyi gibi davranıyorlardı. Ben de Almanlar 14 Eylül 1939’da Polonya’yı işgal ettiğinde onlarla taşındım. Ancak iki hafta sonra Sovyetler [Alman-Sovyet Paktı uyarınca] şehri işgal etti. Bakkal açık kaldı. Ben pazara giderek yiyecek satın alıyor, bunları müşterilerimize satıyordum.

1940–44: Almanlar Haziran 1941’te şehri tekrar işgal etti. Przemysl’deki tüm Yahudiler gibi Diamant’lar da zorla gettoya götürüldü. Annem zorunlu işçi olarak Almanya’ya gönderildi. Ben on altı yaşındaydım ve altı yaşındaki kız kardeşime bakmak için kaldım. Kendimize getto dışında bir daire buldum ve yiyecek karşılığında giysiler sattım. 1942’de gettonun tasfiye edileceği haberleri yayılmaya başladı. Bazı Yahudileri gizleyerek son toplamadan kaçmalarına yardım etmeye karar verdim. Daha fazla yer olması için bir kır evine taşındım. Kısa bir süre sonra çatı katımda gizli bir yerde 13 Yahudi saklanıyordu.

Przemysl 27 Temmuz 1944’te özgürlüğe kavuşturuldu. On yedi yaşındaki Stefania’nın saklanmasına yardım ettiği Yahudilerin tümü savaştan sağ kurtuldu. 1961’de evlenmiş olduğu Josef Diamant ile birlikte ABD’ye taşındı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.