Vita Rivkina

Vita Rivkina

Doğum: 1901

Belarus

Annesi ve babası Vita 5 yaşındayken öldüğü için kuzenleriyle birlikte yaşamaya başladı. Vita 18 yaşında Iosif Rivkin ile evlendi ve çift üç kızları, Hacia, Dora ve Berta’yı büyüttükleri Minsk’e taşındı.

1933–39: Rivkin ailesi, 1930’ların başında Minsk’in merkezinde Svisloch Nehri yakınlarında bulunan Novomesnitskaya Sokağı’nda yaşıyordu. 1930’larda kızlar, Sovyet devlet okuluna başladı ve Sovyet gençlik örgütü Genç Öncüler’in üyeleriydiler. 1930’ların sonunda Minsk, Almanların Polonya’yı işgalinden kaçan Polonyalı mültecilerle doluydu.

1940–43: 27 Haziran 1941’de Alman ordusu Minsk’e girdi. Vita’nın ailesi, Ağustos ayında Minsk gettosundaki Obuvnaya Sokağı 46 numaraya taşınmak zorunda bırakıldı. Orada açlık çeken insanlar, “Aryan” tarafında gizlice yiyecek aramak için gettoyu çevreleyen tel çitlerde delikler açmıştı. Yakalananlar vuruldu. Vita, ailesinin karnını doyurma amacıyla ailesinin sahip olduğu ne varsa yiyecek almak için sattı. Kocasının paltosunu işportada satmaya çalışırken yakalandı. Polis memuru paltoya el koyup giydi. Sonra Vita’ya kendi paltosunu verdi ve onu acımasızca dövdü.

Vita’nın en küçük kızı Berta, tasfiye edilmeden önce gettodan kaçtı. Vita ve ailesinden geriye kalanlar, sürgüne gönderildi ve bir daha onlardan haber alınamadı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.