Wladyslaw Piotrowski

Wladyslaw Piotrowski

Doğum: 1892

Plock, Polonya

Wladyslaw, Rusya tarafından işgal edilen Polonya’da yaşayan Katolik bir ailede doğdu. Varşova’nın kuzeyindeki kırsal bir bölgede bulunan Plock kasabasında büyüdü. Wladyslaw 1918’de evlendi ve karısı Marie ile dört çocuk büyüttü.

1933–39: Wladyslaw muhasebeci olarak çalışıyordu. Daha sonra yerel çiftçi kooperatifinin muhasebesini tutmaya başladı. 1931’de çiftçi kooperatifin iyi işlemeyen bir şubesini kapatmak üzere Wyszogrod kasabasına gönderildi. Bir yıl sonra Wyszogrod’da yerel çiftçiler ve toprak sahipleriyle yeni ve başarılı bir kooperatif oluşturmuştu. 1939’da Almanya Polonya’yı işgal ettikten sonra kooperatife Almanlar tarafından el konarak Wladyslaw’un ve çalışanların işlerine devam etmesi emredildi.

1940–42: 6 Nisan 1940’ta Wladyslaw ve en büyük oğlu Janusz Alman polisi tarafından Wyszogrod’daki evlerinde tutuklandı. Büyük, boş bir salona götürüldüler. Pek çok kişi yüzleri duvara dönük olarak dizilmişti. Daha birçok kişi birer birer getiriliyordu. Birkaç saat sonra Wladyslaw’a eve gitmesi emredildi. Oğlu, tutuklanan ve toplama kamplarına gönderilen 129 kişi arasındaydı. Bu olaydan sonra kooperatife dönen Wladyslaw, Polonya direnişine katıldı. Mayıs 1942’de tutuklandı ve dört ay işkence gördü.

18 Eylül 1942’de Wladyslaw ve başka 12 mahkûm, Plock’un eski Yahudi bölgesinde halkın önünde Almanlar tarafından asıldı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.