Wolfgang Kusserow

Wolfgang Kusserow

Doğum: 1 Mart 1922

Bochum, Almanya

Wolfgang çocukken anne babası Yehova Şahitleri oldu. Wolfgang 9 yaşındayken babası, aileyi Bad Lippspringe’deki küçük Westphalian kasabasına taşıdı. Evleri yeni Yehova Şahitleri cemaatinin merkezi olmuştu. Wolfgang’la on erkek ve kız kardeşi her gün İncil okuyarak büyüdü.

1933–39: Kusserow ailesi, dinleri yüzünden Nazi gizli polisinin yakın incelemesi altındaydı. Wolfgang bir Yehova Şahidi olarak en büyük bağlılığın Tanrı’ya ve O’nun kanunlarına, özellikle “Tanrı’yı her şeyden çok sev, komşularını kendin gibi seç” emrine bağlılık olduğuna inanıyordu. Naziler Wolfgang’ın babasını ve en büyük ağabeyi Wilhelm’i tutukladıktan sonra bile Kusserow ailesi, evlerinde yasadışı olarak İncil çalışma toplantıları düzenlemeye devam etti.

1940–42: Hitler’e değil, rehberi olan Tanrı’ya inanan ve Tanrı’nın beşinci emri “Öldürmeyeceksin”e itaat eden Wolfgang, Alman ordusuna girmeyi reddetti. Aralık 1941’de tutuklandı ve 12 Ocak 1942’de iddianame yazıldı. Hapiste geçirdiği ayların ardından Wolfgang yargılanıp ölüme mahkum edildi. İdamından bir gece önce ailesine Tanrı’ya olan bağlılığına inandırıcı bir mektup yazdı.

28 Mart 1942’de Brandenburg Hapishanesi’nde Wolfgang’ın başı giyotinle kesildi. 20 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.