Yves Oppert

Yves Oppert

Doğum: 25 Mayıs 1909

Paris, Fransa

Yves, annesi 7 yaşındayken vefat ettiği için, Paris Aşkenaz Başkan hahamı olan büyükbabasının yanında büyüdü. Yves sahibi olduğu süper market zinciri sayesinde başarılı bir işadamı oldu. Hırslı bir tırmanıcıydı ve tenis oynamaktan, araba ve motor yarışlarından keyif alırdı. Yetişkin bir erkek olarak, Yves askerliğini Fransa'nın Alp tümeninde yaptı.

1933–1939: 1934'te Yves, Paulette Weill ile evlendi ve çiftin iki çocuğu oldu. Nadine 1935'te, Francelyn ise 1939'da dünyaya geldi. Yves, Fransız ordusu tarafından çağrıldı ve 1938'de Çekoslavakya'daki kriz savaş çıkmasına yol açtığında, beş ay teğmen olarak görev yaptı. Fransa, Eylül 1939'da Almanya'ya karşı savaş ilan ettiğinde, Yves'in yeri değiştirildi.

1940–1944: Almanya Fransa'yı işgal ettiğinde Yves tutuklandı. Kaçtı. Ancak savaşmak için Fransa'da kaldı. Saint-Etienne'deki dükkânın stokunu kullanarak, işgal edilmemiş Vichy Fransa'sında Özgür Fransız Direnişi'ne gıda, battaniye, çadır ve giysi sağlayan levazım birlikleri kurdu. Yahudi çocukların manastırlarda ve çiftliklerde kalmasına ve Kanadalı, Amerikalı paraşütçü askerlerin saklanmasına yardım etti. Yves Savoy'daki direnişin liderliğini yaptı. Müttefikler 1944'te Fransa'ya girdiğinde, Almanlar tarafından yakalandı.

Yves 24 Haziran 1944'te, Etercy'de işkenceye tabi tutuldu ve öldürüldü. Öldüğünde 35 yaşındaydı. Ölümünden sonra kendisine Fransa tarafından Savaş Haçı askerî madalyası ve Onur Nişanı verildi.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.