Tanikliklar

Abraham Bomba

Abraham çocukluğunu Polonya Czestochowa'da geçirdi ve berber oldu. Ailesiyle birlikte 1942'de Czestochowa gettosundan Treblinka imha kampına gönderildi. Treblinka'da Abraham zorunlu işçi olarak seçildi. Gaz odasına alınmalarından önce kadınların saçlarını kesiyordu ve gelenlerin giysilerini seçiyordu. Abraham kamptan 1943'te kaçtı ve Czestochowa'ya gitti. Haziran 1943'ten, Sovyet Kuvvetleri tarafından serbest bırakıldığı, 1945'e kadar kadar zorunlu çalıştırma kampında çalıştı.

Deşifre Edilmiş Metin

Şimdi size bir şeyden bahsetmek istiyorum... gaz odasından. Daha önce bana bu konuda bir şeyler sormuşlardı. Gaz odası, görünümü. Çok basit. Her tarafı betondu. Hiç pencere yoktu. İçinde hiçbir şey yoktu. Ayrıca tepenizde teller vardı. Nasıl desem, sanki içinden su geçiyor gibiydi. İki kapı vardı. Çelik kapılar. Bir taraftan ve diğer taraftan. İnsanlar gaz odalarına kapıların birinden girerdi. Benim gibi berber olanlar da odaya girip işimizi yapıyorduk. Dolu olduğunda gaz odasının boyutu… 18'e 18 ya da 18'e 17'ydi. Ölçmedim tabi ama sadece bakarak ne kadar büyük olduğunu söyleyebilirim. Alabildiğince çok insanı dolduruyorlardı odaya. İnsanların ellerini aşağıda tutmalarına izin verilmiyordu. Çünkü yeterince yer yoktu. Herkes ellerini kaldırdığındaysa başkaları için yer açılıyordu. Ayrıca insanların üzerine 2, 3, 4 yaşlarındaki çocukları atıyorlardı. Dışarı çıkardık. Her şey beş ila yedi dakikada olup bitiyordu. Girdikleri kapı değil, diğer kapı açılıyordu… Treblinka 2'de çalışan insanların işleri kesinlikle sadece cesetlerle ilgiliydi. Cesetleri çıkarırlardı. Bazıları ölmüş olurdu. Bazıları ise hala hayattaydı. İnsanları çukurlara sürükleyip, üstlerini kapatıyorlardı. Büyük büyük çukurlardı ve insanları gömdüler. Treblinka'nın başlangıcı bu şekildeydi işte.


Etiketler


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.