Tanikliklar

Alisa (Lisa) Nussbaum Derman

Lisa dindar bir Yahudi ailenin üç çocuğundan biriydi. Oturduğu şehrin Almanlar tarafından 1939’da işgal edilmesinin ardından Lisa ve ailesi önce Augustow'a, oradan da Slonim'e (Sovyet işgali altındaki Doğu Polonya) taşındı. Alman birlikleri Sovyetler Birliği’nin işgali sırasında Haziran 1941'de Slonim’i ele geçirdi. Almanlar, Slonim’de 1941–1942 arasında açık kalan bir getto kurdu. Lisa sonunda Slonim’den kaçarak önce Grodno’ya, ardından da direniş hareketine katıldığı Vilna’ya gitti. Naroch Ormanı’ndaki üslerinden Almanlarla savaşan bir partizan grubuna katıldı. Sovyet güçleri 1944'te bölgeyi özgürlüğüne kavuşturdu. Holokost’tan kurtulan Doğu Avrupa’dan 250.000 Yahudinin yaptığı Brihah (“göç”, “kaçış”) kapsamında, Lisa ve kocası Aron da Avrupa’dan ayrılmaya çalıştı. Filistin’e giremeyip sonunda Amerika Birleşik Devletleri’ne yerleştiler.

Deşifre Edilmiş Metin

Tepeden inerken gördüğümüz manzarayı nasıl anlatabilirim size? Bir Robin Hood sahnesi, ellerinde tüfeklerle dolaşan insanlar, orada burada asılı duran sığır etleri, kulübeler, girip çıkan insanlar, bir şeyler öğütenler, çok sayıda insan. Yeraltı direnişinin böyle, direnişçilerin bu şekilde çalıştığına hiç inanamazdım. Başkalarının onları hiç bulamayacakları küçük bir yerde saklanarak yaşadıklarını düşünürdüm. Bu ise çok fazla açıktaydı. Çok fazla açıktı ve bizi hemen memnuniyetle karşıladılar. İbranicede "Nekama" denilen "İntikam" adlı bir Yahudi birimine gelmiştik. Lideri de Josef Glazman’dı. Bizi sıcak bir şekilde karşıladı. Herkes hemen kimleri gördüğümüzü, gettoda en son gördüğümüz kişileri sormaya başlamıştı.


Etiketler


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.