Tanikliklar

Bella Jakubowicz Tovey

Bella, Sosnowiec’te yaşayan bir Yahudi ailenin dört çocuğundan en büyüğüydü. Babasının triko fabrikası vardı. Almanlar 1939’da Polonya’yı işgâl ettikten sonra fabrikaya el koydu. Ailenin mobilyaları bir Alman kadına verildi. Bella, 1941’de Sosnowiec gettosundaki bir fabrikada çalışmaya zorlandı. 1942 yılının sonunda aile Bedzin gettosuna gönderildi. Bella, 1943’te Gross-Rosen’in alt kamplarından biri olan Graeben’e, 1944’te de Bergen-Belsen’e sürüldü. Nisan 1945’te salıverildi ve 1946’da Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Deşifre Edilmiş Metin

Ben bir, bir fabrikaya gönderilmiştim. Orada...kendirden iplik yapıyorlardı. Eminim, üniformalar ya da giysiler içindi. Birkaç şey hatırlıyorum. Yolda yürütüldüğümü hatırlıyorum. Biz...biz vagonlara bindirilip Almanya’ya gönderilmiştik. Sonra küçük bir kasabadan kampın olduğu Graeben’e yürümemiz gerekiyordu. Tabii hiçbir zaman kaldırımdan değil, sokakta yürüyorduk. Almanlar sokaklara dizilip bizi izliyorlardı. Hatırladığım, şaşkın göründükleriydi. Biz hâlâ ...evlerimizden çıktığımız için üzerimizde hâlâ kendi giysilerimiz vardı. Hapis giysileri içinde değildik. Ve şöyle söyleyeyim, iyi göründüğümüz, yani dişlerimiz iyi, biraz güçlü olduğumuz için bizleri seçmişlerdi, yani, aramızda çok iyi görünen kızlar ve kadınlar da vardı. Ben, yaşlarımız...o dönemde ben on altı yaşındaydım, bazılarımız on yedi, on sekiz yaşlarındaydı. Yirmili yaşlarının başlarında olan kadınlar vardı, bazıları da gerçekten çok güzeldi. Hatırladıklarımdan biri durum karşısında hayrete düştükleriydi. Onlar...Almanlar kaldırımlarda duruyor ve şunları söylüyorlardı: “Bunlar Yahudi kadınlar mı? Ne kadar güzeller. Ne kadar...ne kadar normal görünüyorlar.”


Etiketler


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.