Tanikliklar

Irene Hizme

Irene ve ikiz kardeşi Rene, doğduklarında Rene ve Renate Guttman isimlerini aldı. Aile ikizlerin doğmasından kısa bir süre sonra Prag'a taşındı. Almanlar Bohemya ve Moravya'yı Mart 1939'da işgal ettiğinde Prag'da yaşıyorlardı. Birkaç ay sonra, üniformalı Almanlar babalarını tutukladı. Yıllar sonra Irene ve Rene babalarının Aralık 1941'de Auschwitz'de öldürüldüğünü öğrendi. Irene, Rene ve anneleri Theresienstadt gettosuna, oradan Auschwitz'e sürgün edildi. Auschwitz'de ikizler birbirinden ayrılarak tıbbi deneylere maruz bırakıldı. Irene ve Rene Auschwitz'de serbest bırakılmalarından sonra bir süre daha ayrı kaldı. Çocukları Yardım Grubu, Irene'yi 1947'de Amerika Birleşik Devletleri'ne götürdü. Rene ile 1950'de tekrar bir araya geldiler.

Deşifre Edilmiş Metin

Maalesef hastane ve muayenehanelerle ilgili çok fazla anım var. Muayenehanede uzun zaman geçirdiğimi anımsıyorum. Hastanede olduğumu, çok hasta olduğumu da anımsıyorum. Bir defasında doktorun yanına gitmiştik. Benden kan aldılar. Canım çok acımıştı. Çünkü kanı boynumun sol tarafından aldılar. Hatırlamak oldukça garip. Parmağımdan da kan aldıklarını hatırlıyorum, ama o kadar kötü değildi. Ölçümü almaları, tartılmak ya da röntgen için uzun zaman kıpırdamadan oturmak zorunda kaldığımı da hatırlıyorum. Röntgen, yine röntgen ve şırıngalar… Şırıngaları hâlâ hatırlıyorum. Hemen hasta olurdum. Sonra bu hastanede kalırdım. Ateşimin yüksek olduğunu hatırlıyorum. Biliyorum çünkü biri ateşimi ölçüyordu. Doktorlardan iyice nefret etmeye başladım. Korkmaya başladım. Alıştım. Doktorlardan çok korkuyordum. Hâlâ da korkarım. Kabus gibiler. Hastanelere gitmek işten bile değil ve hastalık kabul edilemez bir şey.


Etiketler


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.