Tanikliklar

Kurt Klein

Nazilerin Yahudi karşıtı politikası sertleştikçe Kurt’un ailesi Almanya’dan ayrılmaya karar verdi. Kurt 1937’de Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmek için ülkeden ayrıldı. Ancak ailesi, II. Dünya Savaşı patlak vermeden önce Almanya’dan ayrılmayı başaramadı. Kurt’un ailesi sonunda Alman işgali altındaki Polonya'da bulunan Auschwitz’e gönderildi. 1942’de Kurt, Amerika Birleşik Devletleri Ordusu’na girdi ve askerî istihbarat konusunda eğitildi. Avrupa’da savaş esirlerini sorguladı. Mayıs 1945’te Çekoslovakya’daki bir köyün teslim oluşuna katıldı ve bir ölüm yürüyüşü sırasında burada terk edilen 100’den fazla Yahudi kadına yardım etmek için ertesi gün geri döndü. Kurt’un sonradan evleneceği eşi Gerda da bu gruptaki kadınlardan biriydi.

Deşifre Edilmiş Metin

Artık gitgide daha iyi anlaşılıyordu ki Yahudiler gitmek zorundaydı, ama tabi kendilerini isteyen birileri olduğu takdirde. Ancak onları almak isteyen çok da fazla ülke yoktu. Bu öyle çok kolay değildi. Ancak özellikle gençlerin ayrılmaları öneriliyordu. Çünkü artık onlar için Almanya’da kesinlikle hiçbir gelecek yoktu. Sonra biz de bu sonuca vardık. Yani ABD’de bazı akrabalarımız olduğu için doğal olarak oraya gitmemiz uygun geldi. Şanslıydım ve şimdi geriye baktığımda görüyorum ki hayatım kurtulmuş. Ablam Almanya’da hemşirelik eğitimi alıyordu. Ancak o da ayrılma zamanının geldiğine karar vermişti. Birisi ona bunun için kefil oldu ve benden bir yıl önce buraya geldi. O gelmeseydi ben de gelemezdim. Çünkü bazı kişilerin peşinden koşarak o günlerde gerekli olan yazılı malî destek taahhütnamesi gibi belgeleri o alabilmişti. Bunları benim için o yaptı ve böylece ben de 1937’de ayrılıp Buffalo’ya gelebildim. O zamanlar ablam ve başka diğer akrabalarım Buffalo’da oturuyordu. Eniştem, teyzem ve kızları da buradaydı. Buffalo'ya ilk geldiğimde ilk birkaç yıl onlarda kaldım.


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.