Tanikliklar

Leo Bretholz

Almanlar 1938’de Avusturya’yı ilhak ettikten sonra Leo kaçmayı denedi. Sonunda Belçika’ya vardı. 1940’ta Fransa’daki St.-Cyprien kampına sürüldü. Ancak kaçtı. Leo 1942’de gizlice İsviçre’ye kaçırıldı. Ancak tutuklanarak tekrar Fransa’ya, bu sefer Rivesaltes ve Drancy kamplarına gönderildi. Trenle Polonya’daki Auschwitz’e götürülürken bir arkadaşıyla birlikte trenden kaçtı. Leo 1943’te Fransız yeraltı örgütüne katıldı. 1947’de Amerika Birleşik Devletleri’ne geldi.

Deşifre Edilmiş Metin

Son kaçışımdan ve gizlenmemden sonra Lyon’un güneyinde Saint-Vallier adında küçük bir kasabada bulunan Rhone Vadisi’ndeki bir gruba katılmam konusunda bana bu belgeleri ve tavsiye mektubunu göndermişlerdi. Bölge o zamanlar Klaus Barbie’nin himayesinde Gestapo etkinliklinin yuvası hâline gelmişti. Kasım 1943’te, grubun ne olduğunu gerçekten bilmeden, gruba katıldım. Benim için orası diğer genç insanlarla, hatta diğer sadece genç insanlarla değil, kaçan erkeklerle birlikte saklanabileceğim, çocuklarla ya da kadınlarla hiç ilgisi olmayan bir yerdi. Ama oraya vardıktan sonra birkaç saat içinde ne olduğunu anladım. İnsanlara kim olduklarını, nereden geldiklerini sorduğumda, yasadışı yeraltı etkinliklerinde bulunacağımız bir yere gönderildiğimi anlamıştım. Bu belirli bölgede ya da bu belirli kampta olan şey esas olarak eğitimdi. Yakalanmadan belgelerimizle nasıl dolaşacağımız, restoran gibi yerlerdeysek ne diyeceğimiz, sonra bir denetleme ekibi, yani devriye geldiğine nasıl davranacağımız, nasıl doğal olacağımız, hadi konuştuk diyelim, Fransız olarak Fransızcadan başka bir dili konuşmamamız, tuzaklara düşmememiz öğretiliyordu. Zamanın tamamen böyle geçmemesi için bizim gibi gençlerden bazılarına burada çeşitli işler de öğretiyorlardı. Biliyorduk ki bir süre sonra hizmetlerimizden yararlanabilecekleri belli bölgelere gönderilecektik.


Etiketler


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.