Tanikliklar

Madeline Deutsch

Madeline, 1938–1939'da Macaristan topraklarına katılan, Çekoslovakya'daki bir bölgede orta sınıf bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası evin dışında çalışıyordu ve annesi ise ev kadınıydı. Madeline liseye gitti. Nisan 1944'te ailesi Macar gettosunda yaşamaya zorlandı. Aile Auschwitz'e gönderilmeden önce iki hafta gettoda yaşadı. Madeline ve annesi babasından ve ağabeyinden ayrıldı. Ne babası ne de ağabeyi savaştan sağ çıktı. Auschwitz'e gelmelerinden bir hafta sonra, Madeline ve annesi Breslow'daki bir mühimmat fabrikasında çalışmaya gönderildi. Mayıs 1945'te Sovyet Kuvvetleri tarafından serbest bırakılana kadar, bir yıl boyunca Gross-Rosen'in yan kampı Peterswaldau'da kaldılar. Madeline ve annesi Amerika Birleşik Devletleri vizesi almayı beklerken, Münih'te zorla göç ettirilmiş insanlar kampında yaşadı. Mart 1949'da New York'a geldiler.

Deşifre Edilmiş Metin

Ben 18 yaşındaydım, aslında 13, çünkü o zaman yıllar hiçbir şey ifade etmiyordu. Hayatımdan silinmişti. 18 yaşındaki bir kız bedeninde 13 yaşındaydım. Hiçbir şey bilmiyordum. Korkmuş küçük bir kız çocuğuydum. Yakın ailem, yani teyzem, eniştem ve tek oğlu dışında kimseyle iletişim kurmuyordum. Sonra New York'a gittik. Annemin dayısı ve kuzenleri vardı. Sokağa çıkamıyordum. Korkmuştum. Nazilerin hâlâ dışarıda olabileceğinden korkuyordum. Yıllarca kabus gördüm. Yıllarca, her şeyi tekrar tekrar yaşadım. Aushcwitz'e gidişimiz, dayaklar… ölümler, trenden indirilen ölü insanlar… dayaklar ve serbest bırakılan, insanların üstüne gönderilen, onları parçalayan köpekler… Bunu yaşadım ben. Yıllarca. Hâlâ da bununla yaşıyorum, ama artık sadece bazen korkunç kabuslardan görüyorum. Bugünkü gibi bir günün ardından, öyle bir şey yaşayacağımdan eminim bugün. Yıllarca sürdü bu. Korkunç, çok korkunçtu.


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.