Tanikliklar

Robert Wagemann

Robert ve ailesi Yehova Şahitleri'ndendi. Yehova Şahitleri, Adolf Hitler'e bağlılık yemini etmeyi veya Alman ordusuna yazılmayı reddettikleri için Naziler tarafından devlet düşmanı olarak görülüyordu. Robert'in ailesi Nazi zulmüne karşın dinî faaliyetlerine devam etti. Robert'in doğumundan kısa süre önce, annesi dinî eşyalar dağıtmaktan kısa bir süre hapse atılmıştı. Doğum sırasında Robert'ta kalça çıkıklığı oldu. Bu da yürümesini engelledi. Robert beş yaşına geldiğinde, Schlierheim'da sağlık muayenesinden geçmesi emri verildi. Annesi Robert'in “uyutulması” ile ilgili yorumlara kulak misafiri oldu. Oğlunu öldüreceklerinden korkan anne oğlunu alarak klinikten kaçtı. Nazi doktorları fiziksel ya da zihinsel engelli olarak addettikleri kişilerin sistematik olarak öldürülmesine 1939'da başladı.

Deşifre Edilmiş Metin

Annem ve ben Schlierheim, Heidelberg'deki üniversite hastanesine çağrıldık, beni muayene etmeye başladılar. Muayene sırasında annem odanın dışında oturuyordu. Doktorların beni öldüreceği yönündeki konuşmalara şahit olmuş, yani bir ilaç uygulayıp uyutacaklardı beni. Annem konuşmaya kulak misafiri oldu. Öğle yemeği zamanı doktorlar gittiğinde beni tuttu kaldırdı. Nekar Nehri'nden yüksek sazlıkların arasına doğru gittik. Elbiselerimi giydirdi. İşte o andan itibaren saklanmaya başladık. Çünkü peşimizde olduklarını biliyorduk. Biz de babamın babasının evine gittik, okula başlayana kadar orada kaldık.


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.