Tanikliklar

Vladka (Fagele) Peltel Meed

Vladka, Bund'un (Yahudi Sosyalist Partisi) Zukunft gençlik hareketindendi. Varşova gettosunda Yahudi Direniş Örgütü'nün (ZOB) üyesi olarak aktif görev aldı. Aralık 1942'de silah almak ve çocuklarla yetişkinler için kalacak yer ayarlamak üzere Varşova'nın Polonya tarafı Aryan'a kaçak giriş yaptı. Yahudi yeraltı örgütünde, kamplarda, ormanlarda ve gettolarda yaşayan Yahudiler için aktif kurye olarak çalıştı.

Deşifre Edilmiş Metin

Sürgün zamanı geldiğinde ve annem kardeşimle birlikte sürgüne gönderildiğinde, bense Umschlagplatz'dan (toplanma noktası) çıkmak istiyordum. Belki evimizdeki polislerden birine rüşvet verebilirim diye düşünüyordum. Küçük bir saatim ve bir iki eşyam vardı. Elimde ne varsa veririm diyordum. Bazen polisler insanları Umschlagplatz'dan çıkarabiliyorlardı. Polise gittim. Hiçbir işe yaramadı. Sonunda ben de annemlerle gitmeye karar verdim. Sürgüne gönderildikleri zaman onlarla olacağı söyledim. Umschlagplatz'a gittim ama bir şekilde karar veremedim ve gidemedim bir türlü. Çünkü yeraltından biliyordum ki bu sürgünden başka bir yere gidilmiyordu. Gençtim ondan mı böyle oldu, yoksa gitmek mi istemedim bilmiyorum ama bugün hâlâ canımı sıkıyor. Annem erkek kardeşimle gitti ve kardeşimin Umschlagplatz'a gönderdiği notta aç olduğunu ve o sırada trene binmeden önce kendilerine ekmek ve marmelat verdiklerini, aslında Treblinka'daki gaz odalarına götürülürken insanları yaşayabilecekleri başka şehirlere gittiklerine inandırmaya çalıştıklarını yazdı.


Etiketler


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
Arşivsel detayları görüntüle

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.