Propaganda cartoon warning of a worldwide Jewish conspiracy. [LCID: 73815]
Detaylar
Fotograf

Nazi Dönemine Ait Yahudi Karşıtı Propaganda Posteri

Siyasi karikatürler çizen Seppla (Josef Plank) tarafından çizilen bir Nazi propaganda karikatürü. Almanya, tarih bilinmiyor [muhtemelen II. Dünya Savaşı sırasında].

1920’lerden itibaren Nazi propagandacıları, Yahudilerin dünyayı ele geçirmek için topluca bir komplo teorisinin parçası olduğu şeklindeki Yahudi karşıtı efsaneyi yaymıştır. Bu yanlış düşünce, “uluslararası Yahudi cemaati”nin farklı kişi ve grupları kullanarak dünyayı ele geçirmeyi planladığını iddia etmiştir. O sırada kollarıyla dünyayı sarmalayan ahtapot, bu efsane için sık sık kullanılan bir görsel metafor olmuştur.

Seppla, bu karikatürü muhtemelen 1940’ların başında Almanya ve Büyük Britanya savaştayken çizmiştir. Karikatürde İngiliz politikacı Winston Churchill ahtapot olarak resmedilmiştir. Ahtapotun kafasının hemen üzerinde Davud Yıldızı görülmektedir. Dünya, ahtapotun kollarının arasından kayıyor gibi görülmektedir. Karikatürde Avrupa ahtapotun kontrolü altında değildir.

Seppla’nın çiziminde ahtapot, hem Yahudi karşıtı “uluslararası Yahudi cemaati” efsanesini hem de Birleşik Krallık’ı sembolize etmektedir. Çizimde Churchill’in sözde “komploya” alet olduğu iddia edilmektedir. Ayrıca hem Yahudilerin hem de Birleşik Krallık’ın en nihayetinde alt edileceği ifade edilmektedir. 


Etiketler


  • Library of Congress
Arşivsel detayları görüntüle Arşivsel detayları görüntüle

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.