Propaganda cartoon warning of a worldwide Jewish conspiracy. [LCID: 73815]
جزئیات
عکس ها

اعلان‌ تبلیغاتی یهودستیزانه‌ی دوران نازی

کاریکاتور تبلیغاتی نازی اثر سپلا (ژوزف پلانک)، کاریکاتوریست سیاسی. آلمان، تاریخ نامشخص [احتمالاً در طول جنگ جهانی دوم].

از آغاز دهه‌ی ۱۹۲۰، مبلغان نازی، به ترویج افسانه‌های یهودستیزانه‌ مبنی بر درگیری یهودیان در توطئه‌های بزرگ برای سلطه بر جهان، پرداختند. این تصور نادرست، مدعی بود که «یهودیان بین‌الملل» از افراد و گروه‌های گوناگون به‌عنوان بخشی از طرح تسخیر جهان استفاده می‌کنند. در آن زمان، اختاپوسی که بازوهای خود را در سراسر کره زمین می‌گسترد، یک استعاره‌‌ی بصری رایج، برای این داستان‌پردازی بود.

 سپلا احتمالاً این کاریکاتور را در اوایل دهه‌ی ۱۹۴۰ و دورانی که آلمان نازی درگیر جنگ با بریتانیا بود کشیده است. این کاریکاتور، وینستون چرچیل سیاستمدار بریتانیایی، را به شکل اختاپوس به نمایش گذاشته و در بالای سر این اختاپوس، ستاره‌ی داوود یهودیان قرار دارد. به نظر می‌رسد بازوها در حال از دست دادن کنترل خود بر جهان هستند. در این کاریکاتور، اروپا به‌گونه‌ای نشان داده شده که در حال رهایی از کنترل اختاپوس است.

اختاپوس در کاریکاتور سپلا، هم نماد بریتانیا و هم نماد افسانه‌ی یهودستیزانه‌ی «یهودیان بین‌الملل» می‌باشد. این تصویر، چرچیل را ابزاری برای «توطئه‌ی» ادعا شده نشان داده و همچنین بر آن اشاره دارد که هم یهودیان و هم بریتانیا سرانجام شکست خواهند خورد.


برچسب‌ها


  • Library of Congress
​مشاهده‌ی ​منابع آرشیو ​مشاهده‌ی ​منابع آرشیو

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.