Адольф Гітлер в день, коли його призначили на посаду канцлера Німеччини.

30 січня 1933 року президент Німеччини Пауль фон Гінденбурґ призначив Адольфа Гітлера канцлером. Гітлер був лідером Нацистської партії. Повна назва Нацистської партії — Націонал-соціалістична робітнича партія Німеччини. Членів партії часто називали нацистами. Ідейні погляди нацистів були праворадикальні, антисемітські, антикомуністичні та антидемократичні. 

Існує кілька хибних уявлень про те, як Гітлер прийшов до влади. Важливо розуміти: 

  • Гітлер не захопив владу внаслідок перевороту. 
  • Гітлер не був безпосередньо обраний на посаду.  

Гітлер і Нацистська партія прийшли до влади в Німеччині шляхом законних політичних процедур.

Гітлера було призначено канцлером у 1933 році, бо на той час Нацистська партія мала електоральну підтримку в Німеччині. Однак Нацистська партія не завжди мала широку підтримку. Насправді, на зорі нацистського руху на початку 1920-х років він був нечисленним, неефективним і маргінальним.  

Якою була Німеччина на початку 1920-х років? 

Початок 1920-х років у Німеччині був часом соціальних, економічних і політичних заворушень. Ці заворушення стали прямим наслідком Першої світової війни (1914–1918 рр.). Німеччина війну програла, в результаті чого Німецька Імперія розпалася. Їй на заміну прийшла нова демократична республіка. Новий німецький уряд отримав назву «Ваймарська республіка». У червні 1919 року керівники Ваймарської республіки були змушені укласти Версальський договір, згідно з яким на Німеччину було накладено покарання за розв’язання Першої світової війни.

На початку 1920-х років Ваймарська республіка (1918–1933) зіткнулася з політичними та економічними проблемами. Руйнування, яких зазнала Німеччина за воєнного часу, призвели до економічної кризи. Військові борги Німеччини спричинили гіперінфляцію та девальвацію валюти. 

Також існували політичні рухи, які намагалися повалити новий уряд. За поглядами вони варіювалися від крайніх лівих до крайніх правих.

Члени цих рухів реагували на невдоволення німецького народу після Першої світової війни. Проте вони також роздмухували та ширили ще більше невдоволення, а іноді навіть насильство. Однією з груп, яка викликала особливе занепокоєння, була Комуністична партія Німеччини. Набагато менш помітною новою політичною групою була Нацистська партія. 

Якою була Нацистська партія в 1920-х роках?

Нацистська партія була одним із багатьох нових радикальних політичних рухів, що діяли в Німеччині на початку 1920-х років. Нацистська партія базувалася в місті Мюнхен. Однак цей рух привернув до себе увагу по всій Німеччині в листопаді 1923 року. Тоді нацисти під керівництвом Адольфа Гітлера здійснили спробу насильницького захоплення влади. Цей невдалий переворот відомий як «Пивний путч». 

Після невдалої спроби повалення уряду насильницьким шляхом Гітлер та інші нацисти змінили тактику. Починаючи з середини 1920-х років, вони зосередили свої зусилля на виборчій перемозі. Проте Нацистській партії вдалося залучити виборців не одразу. У 1928 році на виборах до парламенту Німеччини Нацистська партія отримала менше трьох відсотків голосів. 

Однак починаючи з 1930 року, Нацистська партія здобувала дедалі більше голосів. Її електоральний успіх був здебільшого результатом економічної та політичної кризи в Німеччині. 

Якою була економічна та політична ситуація в Німеччині на початку 1930-х років? 

На початку 1930-х років Німеччина перебувала в економічній і політичній кризі.

Починаючи з осені 1929 року, у світі вирувала економічна криза, відома як Велика депресія. Мільйони німців втратили роботу. На початку 1930-х років безробіття, голод, бідність і безпритульність стали серйозними проблемами в Німеччині. 

Німецький уряд не зміг вирішити проблеми, спричинені Великою депресією. Німеччина була політично розділена. Це зробило прийняття нових законів майже неможливим через розбіжності в німецькому парламенті. Багато німців утратили віру у здатність своїх лідерів керувати країною. 

Радикальні політичні групи, як от Нацистська та Комуністична партії, привертали дедалі більшу увагу, скориставшись з економічного та політичного хаосу. За допомогою пропаганди, вони привертали німців, яким набридла патова  політична ситуація. 

Як Адольф Гітлер і нацистська партія привернули виборців на початку 1930-х років? 

У вересні 1930 року в Німеччині відбулися парламентські вибори. З початку Великої депресії минув майже рік. Нацисти здобули вісімнадцять відсотків голосів. Це шокувало деяких німців, надто тих, хто розумів, що нацисти являли собою екстремістський, радикальний політичний рух.

Адольф Гітлер і нацисти здобули перемогу, пообіцявши створити сильну Німеччину. Нацисти обіцяли:

  • налагодити економіку та повернути людей до роботи; 
  • повернути Німеччині статус великої європейської та навіть світової держави;
  • повернути території, які Німеччина втратила у Першій світовій війні;
  • створити сильний авторитарний німецький уряд;
  • і об‘єднати всіх німців на расових та етнічних засадах.   

Нацисти грали на надіях, страхах і забобонах людей. Вони також пропонували покласти провину на цапів-відбувайлів. Вони стверджували, що у проблемах Німеччини винні євреї та комуністи. Це твердження було частиною антисемітської та расистської ідеології нацистів. 

Як Адольф Гітлер прийшов до влади у 1933 році?

Гітлер репетирує виголошення промови

На початку 1930-х років нацисти здобували дедалі більшу електоральну підтримку. На парламентських виборах у липні 1932 року нацисти здобули 37 відсотків голосів. Це був вищий результат, ніж у будь-якої іншої партії. У листопаді 1932 року електоральна підтримка нацистів упала до 33 відсотків. Однак це все одно було більше, ніж у будь-якої іншої партії. 

Виборчі успіхи нацистської партії ускладнювали керування Німеччиною без її участі. Гітлер та інші нацисти загалом відмовлялися працювати з іншими політичними партіями. Гітлер вимагав, щоб його призначили канцлером. Президент Німеччини Пауль фон Гінденбурґ спочатку чинив опір цій вимозі, однак поступився і 30 січня 1933 року призначив Гітлера канцлером Німеччини. 

Гінденбурґ призначив Гітлера на цю посаду в результаті політичної угоди. Зробити цей крок президента Гінденбурґа переконали деякі консервативні політики. Вони хотіли використати популярність Нацистської партії у своїх цілях і помилково вважали, що зможуть контролювати Гітлера.  

Проте диктатором Гітлер став не одразу, в січні 1933 року. У цей час іще діяла демократична конституція Німеччини. Однак Гітлер трансформував Німеччину, маніпулюючи демократичною політичною системою. Гітлер та інші нацистські лідери використали чинні закони, щоб знищити німецьку демократію та створити диктатуру. 

У серпні 1934 року президент Гінденбурґ помер. Гітлер проголосив себе фюрером (лідером) Німеччини. З цього моменту Гітлер перетворився на диктатора. 

Ключові дати

28 червня 1919 р.
Версальський договір

Німеччина програла Першу світову війну в листопаді 1918 року. Німці були шоковані та нажахані. Багато людей, зокрема Адольф Гітлер, відмовлялися вірити у реальність цієї поразки. У поразці Німеччини вони звинувачували євреїв і комуністів. 

Стан шоку посилився в червні 1919 року, коли Німеччина  мусила підписати Версальський договір. Договір змушував Німеччину прийняти відповідальність за війну. Багато німців вважали, що умови договору зажорсткі. Німеччина мусила здійснити величезні виплати за шкоду, заподіяну війною (воєнні репарації). Також, згідно з договором, кількість військовослужбовців у німецькій армії було обмежено до 100 000. Крім того, Німеччина змушена була передати сусідам частину території. Нацистська партія зробила скасування Версальського договору ключовою частиною своєї політичної платформи. Багато німців вітали цю обіцянку нацистів. 

8 – 9 листопада 1923 р.
Пивний путч

На початку 1920-х років Нацистська партія являла собою невелике екстремістське угруповання. Вони сподівалися захопити владу в Німеччині силою. 8–9 листопада 1923 року Адольф Гітлер і нацистська партія здійснили спробу повалити уряд землі Баварія. Путч почався в одній пивниці у Мюнхені. Змовники сподівалися піти маршем на Берлін. Однак вони зазнали жалюгідної поразки. Мюнхенська поліція вбила більше десятка прихильників Гітлера. Гітлера й інших заарештували, судили та засудили за державну зраду. Ця спроба державного перевороту отримала назву «Пивний путч». 

Провал Пивного путчу спонукав нацистських лідерів змінити стратегію. Замість застосування сили нацисти зосередилися на виборчій перемозі. 

24 і 29 жовтня 1929 р.
Крах фондового ринку в Нью-Йорку

Фондовий ринок у Нью-Йорку зазнав краху, що призвело до всесвітньої економічної кризи. Ця криза отримала назву «Велика депресія». До кінця 1920-х років американська та німецька економіки ставали дедалі більше взаємопов'язаними. Цей економічний зв‘язок був прямим наслідком фінансових домовленостей щодо репараційних виплат за Першу світову війну. Тож падіння фондового ринку вплинуло на Німеччину майже миттєво. До червня 1932 року в Німеччині без роботи залишилося близько шести мільйонів людей. Таке економічне становище зробило нацистські обіцянки набагато привабливішими для виборців.