Zigmond Adler

Zigmond Adler

Data urodzenia: 18 lipca 1936

Liege, Belgia

Rodzicami Zigmonda byli czechosłowaccy Żydzi, którzy wyemigrowali do Belgii. Jego matka, Rywka, szyła koszule. W młodości wyjechała do Belgii w poszukiwaniu stałej pracy, podążając śladami swojego starszego brata Jermiego, który wyjechał z rodziną do Liege kilka lat wcześniej. W Liege Rywka poznała i poślubiła przedsiębiorcę Ottona Adlera. Para cieszyła się na założenie rodziny.

1933-39: Zigmond urodził się Adlerom w 1936 r., ale jego matka zmarła rok później. Jego ojciec zawarł drugie małżeństwo, ale nie trwało ono długo. Potem ożenił się po raz trzeci, i wkrótce Zigmond miał młodszą siostrę i stabilny dom rodzinny. W dzieciństwie Zigmond często odwiedzał wuja Jermiego i jego rodzinę; mieszkali o kilka ulic od siebie.

1940-44: Zigmond miał trzy lata, kiedy Niemcy zajęli Belgię. Dwa lata później jego ojca wywieziono na roboty przymusowe. Wkrótce potem przybrana matka Zigmonda wyjechała z Liege, zostawiając go u wuja Jermiego i ciotki Chaje. Kiedy naziści zaczęli robić obławy na Żydów w Liege, katoliccy przyjaciele wuja Jermiego pomogli rodzinie załatwić fałszywe dokumenty, aby ukryć, że są oni Żydami. Następnie wynajęli im dom w pobliskiej wsi. Dwa lata później, w pewien niedzielny poranek, do domu przyszli funkcjonariusze Gestapo. Podejrzewali, że mieszkają tam Żydzi.

Zigmonda, jego ciotkę i dwie kuzynki wysłano do obozu Mechelen, a potem do Auschwitz, gdzie siedmioletniego Zigmonda zagazowano 21 maja 1944 r.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.