تاریخ شفاهی

بلا یاکوبوویچ تووی، از دیدار پدرش با رئیس شورای یهودیان در ساسنوویتس می‌گوید

بلا بزرگترین فرزند یک خانواده‌ی یهودی در ساسنوویتس بود. این خانواده چهار فرزند داشتند. پدرش مالك يك كارخانه‌ی بافندگی بود. پس از آنکه آلمانی‌ها در سال ۱۹۳۹ به لهستان حمله کردند، کارخانه‌ی آنها را تصاحب کردند. اثاثیه خانواده به یک زن آلمانی داده شد. در سال ۱۹۴۱، بلا در کارخانه‌ای در گتوی ساسنوویتس مجبور به کار شد. در پایان سال ۱۹۴۲، خانواده‌ی بلا را به گتوی بدزین تبعید کردند. بلا در سال ۱۹۴۳ به اردوگاه فرعی گرابن وابسته به گروس روزن، و سپس در سال ۱۹۴۴ به برگن بلزن منتقل شد. وی در آوریل ۱۹۴۵ آزاد شد و در سال ۱۹۴۵ به ایالات متحده مهاجرت کرد.

نسخه كامل

[موشه] موینیک مرین، که رئیس گتو بود، پدرم را در خیابان دید. او پدرم را می‌شناخت و او را دوست داشت. او قبلاً برای پدرم کار می‌کرد. و به پدرم گفت...، به پدرم پیشنهاد یک کار شبه نظامی داد. پدر من گفت، «چرا از من می‌خواهی که شبه نظامی شوم؟ منظورم این است که، می‌دانی انجام این کار برای من خیلی دشوار است.» و موینیک مرین به او گفت، « اتفاقات وحشتناکی در جریان است و مردم، می‌دانی که دارند ناپدید می‌شوند. و خب، اما جنگی در جریان است، و ممکن است جنگ تمام شود. شاید یک ماهه تمام شود. ممکن است شش ماه طول بکشد. دارم سعی می‌کنم که این گتو را حفظ کنم. سعی می کنم تا جایی که ممکن است مردم بیشتری را حفظ کنم. اگر به عنوان یک شبه نظامی مشغول به کار شوی، شانس اینکه بتوانی خانواده‌ات را حفظ کنی بیشتر است. و پدرم به او گفت. "من... یک یهودی متدین هستم. نمی توانم بروم و در خانه مردم را بزنم و از آنها بپرسم... یا کسی را از خانه‌اش بیرون بکشم و به جایی ببرم که، به قول خودت، اتفاقات وحشتناکی در آن در جریان است.» و موینیک به پدرم گفت—خیلی از او دلخور شد— و گفت، «نمی فهمم چرا ... چرا پیشنهادم را رد می‌کنی. من سعی دارم به تو کمک کنم. من سعی دارم به تو کمک کنم. و این خدای تو است که ... من تو را می‌شناسم....خدایت را...این کار خدای تو است. خدا از آن بالا همه این فلاکت را می‌بیند. تمام رنج های ما را مشاهده می‌کند، اما هیچ کاری نمی‌کند و تنها کاری که می توانی بکنی کمک به خودت است. خدا به تو کمک نمی کند.» و پدرم به او گفت، «من نمی‌دانم کار چه کسی است، اما اگر کار خدا باشد، من نمی‌خواهم فرشته‌ی مرگ او در زمین و گیرنده‌ی جان دیگران باشم. نمی خواهم فرشته مرگ او باشم.»


برچسب‌ها


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
​مشاهده‌ی ​منابع آرشیو

این صفحه به زبان های دیگر نیز در دسترس است:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.