تاریخ شفاهی

بلانکا روتشیلد در مورد اهمیت داشتن روابط دوستانه و به اشتراک گذاشتن برای جان سالم به در بردن از گتو لوزد داشت می‌گوید

بلانکا تنها فرزند یک خانواده صمیمی در شهر لودز لهستان بود. پدرش در سال 1937 درگذشت. پس از تهاجم آلمان به لهستان، بلانکا و مادرش همراه با مادربزرگ او که قادر به سفر نبود، در لودز ماندند. در 1940، او مجبور شد تا با سایر بستگانش به محله یهودی نشین لودز برود. در آنجا بلانکا در یک نانوایی مشغول به کار شد. بعد از آن، او به همراه مادرش در بیمارستانی درمحله یهودی نشین لودز کار می کردند. و تا 1944 که به اردوگاه راونسبروک در آلمان تبعید شدند، در آنجا باقی ماندند. بلانکا و مادرش از اردوگاه راونسبروک به اردوگاه فرعی زاکسنهاوزن فرستاده شدند. بلانکا وادار به کار در یک کارخانه هواپیما سازی (Arado-Werke) شد. مادرش به اردوگاه دیگری فرستاده شد. نیروهای شوروی در سپتامبر 1945 بلانکا را آزاد کردند. بلانکا با زندگی در خانه های متروکه سفر خود را به سمت لودز آغاز کرد. او فهمید که هیچ یک از اعضای خانواده اش از جمله مادرش زنده نمانده اند. او سپس به سمت غرب به برلین حرکت کرد و سرانجام در اردوگاه آوارگان اقامت گزید. او در 1947 به ایالات متحده مهاجرت کرد.

نسخه كامل

یکی از همکلاسی هایم- من به یک مدرسه خصوصی دخترانه می رفتم- یکی از دخترهای مدرسه هم با مادرش در محله یهودی نشین بود. او خیلی خیلی مریض شد، و آنها می خواستند تبعیدش کنند. همه ما که دوستانش بودیم تصمیم گرفتیم تا هر روز مقداری کمی از سهمیه غذای ناچیز خودمان را کنار بگذاریم و به او بدهیم. نمی توان تصور کرد که آن روزها غذا چقدر با ارزش بود و بخشیدن غذا یعنی چه. من یک جایی در محله یهودی نشین یک دستکش گیر آورده بودم و ما همه از سرما یخ کرده بودیم. پس همه ما-- من و دوستانم--از این دستکش استفاده می کردیم. ما همه شریکی از یک دستکش استفاده می کردیم، و اینطور می توانستیم یک دستمان را برای چند دقیقه از کرختی سرما در بیاوریم. نمی دانم دستکش واقعاً مال کی بود، اما این دستکش به من داده شده بود و ما از آن شریکی استفاده می کردیم. و این دستکش را خوب به یاد می آورم. و وقتی بعد از جنگ یکی از آن دخترها را در انگلیس ملاقات کردم، از من پرسید: "بلانکا دستکشت رو یادت میاد؟" و من هم جواب دادم: "آره، یادم میاد."


برچسب‌ها


  • US Holocaust Memorial Museum Collection
​مشاهده‌ی ​منابع آرشیو

این صفحه به زبان های دیگر نیز در دسترس است:

Thank you for supporting our work

We would like to thank The Crown and Goodman Family and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.