Jews on the platform during a deportation from the Warsaw ghetto, October 1940 - May 1943.

Deportálások a varsói gettóba – és a varsói gettóból

1940 őszén a német hatóságok több százezer zsidót zártak a varsói gettóba. Működése tetőpontján a varsói gettóban több mint négyszázezer ember élt összezárva. A németek itt rettenetes és egyre romló körülményeknek tették ki őket. 1943 májusára a német hatóságok több mint 275 000 zsidót deportáltak a treblinkai megsemmisítő táborba. További tízezreket deportáltak koncentrációs táborokba.

A legfontosabb tények

  • 1

    1940 őszén a német hatóságok gettóba kényszerítették a varsói zsidókat. Néhány hónappal később, 1941 januárjában a német hatóságok megkezdték a zsidók deportálását a németek által megszállt lengyelországi területekről a varsói gettóba.

  • 2

    1942 júliusában a német hatóságok megkezdték a zsidók deportálását a varsói gettóból a treblinkai megsemmisítő táborba, ahol meggyilkolták őket.

  • 3

    1943 áprilisában azok a zsidók, akik még mindig a varsói gettóban éltek, fellázadtak. A német hatóságok és segéderőik rendkívüli brutalitással reagáltak a lázadásra. 1943 májusában megsemmisítették a varsói gettót.

Deportálások a varsói gettóba

1941 januárja és márciusa között a Varsótól nyugatra fekvő kisebb településekből a varsói gettóba deportálták a zsidókat. 1942 áprilisa és júliusa között a Varsótól keletre fekvő közeli városokból, Németországból és a németek által megszállt nyugat-lengyelországi területekről is megkezdték a zsidók ide történő deportálását. A németek emellett több száz romát is a varsói gettóba deportáltak.

Működése tetőpontján a varsói gettó teljes népessége meghaladta a négyszázezer főt is. A gettóban uralkodó nyomorúságos körülmények, amelyeket a német intézkedések még szándékosan súlyosbítottak, idővel egyre sanyarúbbá váltak.

Warsaw environs, 1940
Forrás:
  • US Holocaust Memorial Museum

Deportálások a varsói gettóból

1942 júliusa és szeptembere között a német SS- és rendőri egységek a nem német segédcsapatok támogatásával mintegy 265 000 zsidót deportáltak a varsói gettóból a treblinkai kivégzőközpontba. A német SS és a rendőrség erőszakkal arra kényszerítették a zsidókat, hogy otthonukból vagy munkahelyükről az Umschlagplatzra (gyűjtőpont) vonuljanak. Itt a zsidókat a Varsó-Białystok vasútvonalon lévő Małkiniába tartó tehervagonokba kényszerítették. Amikor a vonatok megérkeztek Małkiniába, egy speciális vasúti pályán Treblinkába szállították őket tovább.

A németek megkövetelték, hogy a Zsidó Tanács (Judenrat) tagjai is segítsenek a deportálások megszervezésében. A varsói Zsidó Tanács vezetője, Adam Czerniaków nem volt hajlandó együttműködni. Czerniaków nem kérte társaitól a németekkel szembeni ellenállást, de nem volt hajlandó továbbítani a deportálási parancsot, és 1942. július 23-án öngyilkos lett – lenyelt egy ciánkapszulát.

A németek és segéderőik többnyire úgy gyűjtötték össze a zsidókat, hogy egy-egy épületblokkot lezártak, és a lakosságot szisztematikusan az utcára kényszerítették. Ezután arra kényszerítették a zsidókat, hogy szigorú őrizet mellett vonuljanak az Umschlagplatzra. Mihelyt egy épületblokkból kivonták a zsidókat, a német SS- és rendőri egységek és segítőik a következővel folytatták a műveletet, és megismételték a folyamatot. A német SS- és rendőrségi személyzet kegyetlenül megverte és megkínozta a zsidókat, hogy gyorsabb mozgásra bírja őket; azokat, akik nem tudtak vagy nem akartak haladni, lelőtték. A német hatóságok, hogy előcsalogassák a rejtőzködő zsidókat, gyakran tettek olyan bejelentést, hogy a deportálásoknak vége, és azok, akiket nem deportáltak, élelmet kapnak. Az éhező zsidók egy része, nem tudván, hogy a halálba indul majd velük is a transzport, feladta magát. Őket is Treblinkába vitték. A deportálások vége felé a német csapatok és kollaboránsaik szisztematikusan átkutatták az akkor már üresen álló lakóházakat és munkahelyeket, hogy megtalálják a bujkáló zsidókat.

1942 szeptemberére csupán hatvanezer zsidó maradt a gettóban. 1943 januárjában a német SS- és rendőri egységek a varsói gettó mintegy ötezer zsidó lakóját deportálták Treblinkába. A háromnapos akció során 1171 zsidó gettólakót lőttek agyon.

German soldiers direct artillery against a pocket of resistance during the Warsaw ghetto uprising.

Német katonák tüzérségi támadást irányítanak ellenállók egy kis csoportjára a varsói gettólázadás során. Varsó, Lengyelország, 1943. április 19–május 16.

Forrás:
  • US Holocaust Memorial Museum

1943. április 19. és május 16. között a német SS- és rendőri erők a trawniki-i kiképzőtábor önkéntes kollaboránsokból álló, speciálisan kiképzett rendvédelmi zászlóaljának segítségével felszámolták a varsói gettót. Amikor a zsidó lakosok ellenálltak a kezdeti deportálási kísérleteknek (a varsói gettólázadás néven ismertté vált eseménysorozat során), meglepték az SS-t és a rendőrséget, akik több tucat ellenállót megöltek közülük. Ezután a németek tömbről tömbre rombolták le a gettót, hogy megtörjék az ellenállást. A művelet során több mint hétezer zsidót öltek meg, többségükben ellenálló harcosokat és a gettóban rejtőzködő személyeket. Legtöbbjüket az SS-szel és a német rendőrséggel vívott harcok során lőtték le. A németek további mintegy hétezer zsidót deportáltak Treblinkába, mintegy negyvenkétezer zsidót pedig koncentrációs táborokba és kényszermunkatáborokba szállítottak a Főkormányzóság (Generalgouvernement) lublini körzetében. Ebből a csoportból körülbelül tizennyolcezer zsidót a majdaneki táborba, körülbelül tizenhatezret a poniatowa-i kényszermunkatáborba, körülbelül hatezret pedig a trawniki-i kényszermunkatáborba deportáltak. A fennmaradó kétezer főt kisebb kényszermunkatáborok, például Budzyn és Krasnik között osztották szét.

A gettó lerombolása után az SS-hatóságok egy kisebb koncentrációs tábort hoztak létre a varsói gettó helyén.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.

Fogalomtár