Nursing staff at the Hadamar "euthanasia" facility

Az orvosok és az ápolók szerepe

A zsidók és más csoportok üldözése nem Hitler és más náci fanatikusok intézkedéseinek eredménye. A náci vezetőknek szükségük volt a különböző területeken dolgozó szakemberek aktív segítségére és együttműködésére, akik sok esetben nem voltak meggyőződéses nácik. A német egészségügyi dolgozók központi szerepet játszottak számos náci irányelv kialakításában és végrehajtásában. Rengeteg orvos és ápoló támogatta a rezsimet, és sokan voltak bűnrészesei a nácik által elkövetett cselekedeteknek.

Az orvosok és ápolók hagyományos gyógyító munkája gyakran ellentétes volt a náci rezsim politikájával. Ennek ellenére a német egészségügyi szolgáltatók a nácizmus támogatásának fontos tényezőivé váltak. Az orvostudomány hatott a náci ideológia alakulására. Emellett sok orvos és ápoló is a rezsim bűnrészesévé vált.

Orvosok

Mielőtt a nácik 1933-ban hatalomra kerültek, a német egészségügy az egyik legfejlettebb és legelismertebb volt a világon. Abban az időben sok német orvos hitt a „fajegészségtanban” vagyis az eugenikában. A nácik lelkesen vették át ezeket az elképzeléseket.

A német orvosok mintegy fele lépett be 1933 és 1945 között a náci pártba és szervezeteibe. Egyes német orvosok azért üdvözölték a náci rendszert, mert az támogatta a „faji higiéniáról” vallott nézeteiket. Mások pedig azért csatlakoztak a náci párthoz, mert lehetőséget láttak ezáltal a karrierjükben való előrejutásra. Sok orvosnak aktívan vagy passzívan haszna származott abból, hogy a rezsim elbocsátotta zsidó munkatársaikat a szakma „árjásítása” jegyében.

Német orvosok és tudósok is részt vettek a náci Németország faji törvényeinek kialakításában. Sokan közülük a nácik bűncselekményeiben is elkövetők voltak. A náci rezsim az orvosi kutatást arra használta fel, hogy kialakítsa faj-meghatározásait és alátámassza diszkriminatív rendelkezéseit. Sok orvos részt vett a kényszersterilizációkban, az emberkísérletekben, illetve a szellemi és fizikai fogyatékkal élők úgynevezett „eutanáziájában”.

Robert és családja Jehova tanúi voltak. A nácik az állam ellenségeinek tekintették a Jehova tanúit, mert megtagadták, hogy hűségesküt tegyenek Adolf Hitlerre, és hogy a német hadseregben teljesítsenek szolgálatot. A náci üldöztetés ellenére Robert családja továbbra is gyakorolta a vallását. Nem sokkal Robert születése előtt rövid időre börtönbe zárták az anyját vallásos anyagok terjesztése miatt. Robert csípője megsérült a szülés során, így mozgássérült lett. Amikor Robert ötéves volt, orvosi vizsgálatra rendelték be Schlierheimbe. Az anyja meghallotta, hogy a kórházban Robert „elaltatásáról” beszélnek. Attól félve, hogy meg akarják ölni, anyja felkapta Robertet, és elfutott a klinikáról. 1939 őszén a náci orvosok megkezdték a testi és szellemi fogyatékosnak ítélt személyek szisztematikus kiirtását.

Forrás:
  • US Holocaust Memorial Museum Collection

Ápolók

A nácik 1933-as hatalomra kerülésekor a keresztény ápolói szövetségek uralták a német ápolói szakmát. Ekkoriban az ápolást inkább lelki hivatásnak vagy közszolgálatnak tekintették, mintsem szakmának. A náci rezsim átszervezte a németországi ápolói szakmai szervezeteket. A zsidó ápolókat kizárta, és a tagságot a politikailag megbízható „árjákra” korlátozta. A náci propaganda azt hirdette, hogy az ápolás hazafias szolgálat. A náci ápolói szövetségek a militarista kötelességtudat és az engedelmesség értékeit szorgalmazták. Az ápolókat képző intézmények elkezdték a diákok náci ideológiával való indoktrinálását a fajelméleti és eugenikai képzéseken keresztül.

Sok olyan ápoló, aki nem feltétlenül támogatta a náci rezsimet, mégis részt vett a diszkriminatív és gyilkos rendelkezések végrehajtásában a mindennapi munkája során. Mivel többet és közvetlenebbül érintkeztek a betegekkel, mint az orvosok, gyakran az ápolók voltak azok, akik ténylegesen végrehajtották a rezsim egészségügyi politikáját. Az ápolók központi szerepet játszottak a rendszer úgynevezett „Eutanáziaprogramjában”. A program során mintegy kétszázötvenezer szellemi és fizikai fogyatékossággal élő gyermeket és felnőttet gyilkoltak meg. Éheztetéssel, halálos injekcióval vagy gázkamrákban ölték meg őket.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.

Fogalomtár