A németek 1939 szeptemberében szállták meg Lengyelországot. Leót és családját a lódzi gettóba zárták. Leónak egy egyenruhákat készítő üzemben kellett szabóként dolgoznia. A lódzi gettót 1944-ben felszámolták, és Leót Auschwitzba deportálták. Később a gross-roseni táborrendszerbe került kényszermunkára. A szovjet hadsereg előrenyomulásakor a rabokat Ausztriába, az ebensee-i táborba vitték. Az ebensee-i tábort 1945-ben szabadították fel.
MegtekintésMiso családja Nagytapolcsányban élt. A várost 1939-ben foglalta el a Hlinka-gárda (szlovák fasiszták). 1942-ben Misót a szlovákok által irányított táborba deportálták Nyitranovákba. Még ugyanebben az évben Lengyelországba, az auschwitzi táborba küldték tovább. Először a Buna gyárban végzett kényszermunkát, majd a birkenaui „Kanada” osztagban kellett kirakodnia az érkező vonatokról. Ahogy a szövetségesek 1944 végén előrenyomultak, a rabokat németországi táborokba szállították. Miso egy Landsbergből indított halálmenetből szökött meg, és amerikai csapatok szabadították fel.
MegtekintésCecilie egy hatgyermekes, vallásos, középosztálybeli zsidó család legfiatalabb gyermeke volt. 1939-ben Magyarország elfoglalta Csehszlovákia azon részét, ahol Cecilie élt. A családtagjai közül többen börtönbe kerültek. 1944-ben a németek elfoglalták Magyarországot. Cecilie-nek és családjának a huszti gettóba kellett költözniük, ahonnan később Auschwitzba deportálták őket. Cecilie-t és nővérét kényszermunkára vitték, a család többi tagját érkezésükkor elgázosították. Cecilie-t több másik táborba is áthelyezték, ahol gyári munkát végzett. A szövetséges erők 1945-ben szabadították fel. A háború után újból találkozott vőlegényével, akihez hozzá is ment.
MegtekintésA németek 1939 szeptemberében megszállták Lengyelországot. Amikor Makowot elfoglalták, Sam szovjet területre menekült. Később visszatért Makowba élelmiszerért, de arra kényszerítették, hogy a gettóban maradjon. 1942-ben Auschwitzba deportálták. Ahogy a szovjet hadsereg előrenyomult 1944-ben, Samet és a többi foglyot németországi táborokba küldték. A foglyokból álló halálmenetek 1945. március elején kezdődtek. Sam egy bombariadó alatt megszökött, ezt követően amerikai katonák szabadították fel.
MegtekintésRuth négy éves volt, amikor a németek megszállták Lengyelországot és elfoglalták Ostrowiec városát. Családját gettóba kényszerítették. A németek elvették az apja fotóstúdióját, bár megengedték neki, hogy a gettón kívül folytassa a munkát. A gettó felszámolása előtt a szülők rejtekhelyre küldték Ruth nővérét, majd sikerült elintézniük, hogy a gettón kívül, egy munkatáborban dolgozhassanak. Ruth is bujkált, hol a közeli erdőkben, hol a tábor területén. Amikor a tábort felszámolták, Ruth szüleit elválasztották egymástól. Ruth több koncentrációs táborban is járt, mielőtt Auschwitzba deportálták. A háború után Ruth egy krakkói árvaházban élt, majd újra találkozott az édesanyjával.
MegtekintésIrene és ikertestvére, Rene, Renate és Rene Guttmann néven születtek. Nem sokkal az ikrek születése után a család Prágába költözött, és ott éltek akkor is, amikor a németek 1939 márciusában elfoglalták Csehországot és Morvaországot. Néhány hónappal később egyenruhás németek tartóztatták le az apjukat. Irene és Rene évtizedekkel később tudta meg, hogy édesapjukat 1941 decemberében megölték az auschwitzi táborban. Irenét, Renét és az anyjukat a theresienstadti gettóba, majd az auschwitzi táborba deportálták. Auschwitzban az ikreket elválasztották egymástól, és orvosi kísérleteket végeztek rajtuk. Irene és Rene az Auschwitzból való szabadulásuk után egy ideig még nem találkoztak. Irenét a Rescue Children nevű gyermekmentő csoport vitte az Egyesült Államokba 1947-ben, ahol 1950-ben újra találkozott Renével.
MegtekintésWe would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.