Németország 1939. szeptember 1-jén megszállta Lengyelországot, és ezzel kirobbantotta a II. világháborút. A lengyel határvédelmet gyorsan lerohanó német seregek a lengyel főváros, Varsó felé nyomultak. Ezen a német híradós felvételen német alakulatok láthatóak akcióban Lengyelország megszállása során. Varsó 1939. szeptember 28-án kapitulált.
MegtekintésA német csapatok 1939. szeptember 8-án és 9-én elérték Varsó egyes részeit. A város az ostrom folyamán súlyos csapásokat szenvedett a német légi- és tüzérségi támadásoktól. Varsó szeptember 28-án kapitulált. Itt a Varsót megszálló német csapatok láthatók. A felvétel az „Egy város meséje” című filmből való, amelyet egy lengyel földalatti filmes egység készített.
MegtekintésA németek Németalföld és Franciaország felé irányuló nyugati hadjárata szétzúzta a szövetségesek vonalait. A britek mindössze hat hét leforgása alatt kivonták csapataikat a kontinensről, a franciák pedig fegyverszünetet kértek Németországtól. Párizs, a francia főváros 1940. június 14-én került a németek kezére. Ezen a felvételen a győztes német csapatok Versailles-ra és a párizsi Eiffel-toronyra tűzik ki a horogkeresztes zászlót. Versailles, a francia királyok hagyományos rezidenciája különös szimbolikus jelentőséggel bírt a németek számára: itt kiáltották ki 1871-ben a Német Birodalmat, és itt írták alá a versailles-i békeszerződést 1919-ben. A versailles-i békeszerződés megalázó békefeltételeket szabott Németországra az I. világháborús vereség után. Németország ezt követően négy évig, 1944-ig tartotta megszállás alatt Párizst.
Megtekintés1940-ben a november 14-ről 15-re virradó éjjel közel 500 német bombázó támadta meg a közép-Angliában fekvő brit iparvárost, Coventry-t. A bombázók több mint 150 000 gyújtóbombát és több mint 500 tonna nagy erejű robbanóanyagot dobtak le a városra. A légitámadás következtében a városközpont nagy része megsemmisült, beleértve 12 fegyvergyárat és a történelmi Szent Mihály katedrálist is. Ezen a felvételen a támadás következményei láthatóak. Coventry lebombázása a britek számára a modern légi hadviselés könyörtelenségének jelképévé vált.
MegtekintésMiközben japán diplomaták Washington fővárosban Cordell Hull amerikai külügyminiszterrel tárgyaltak, japán repülőgépek lebombázták a Pearl Harbor-i haditengerészeti támaszpontot. A meglepetésszerű támadás felháborította az amerikai közvéleményt háttérbe szorítva az elszigetelődéspárti érzéseket, és az Egyesült Államok a következő napon hadat üzent Japánnak.
MegtekintésRészlet Franklin D. Roosevelt beszédéből, amelyben felkéri az Egyesült Államok kongresszusát, hogy üzenjen hadat Japánnak az előző napon Pearl Harborra mért meglepetésszerű támadás miatt.
MegtekintésA II. világháború azzal kezdődött, hogy a németek 1939 szeptemberében lerohanták Lengyelországot, és a szövetségesek győzelmével ért véget, amikor a németek 1945 májusában megadták magukat. Európában május 8. a győzelem napja. Ezen a felvételen Harry S. Truman, az Egyesült Államok elnöke bejelenti az európai győzelmet, és ígéretet tesz, hogy a csendes-óceáni hadszíntéren Japán feltétel nélküli megadásáig folytatja a háborút.
MegtekintésWe would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.