Izydor Frenkiel

Izydor Frenkiel

Data urodzenia: 1898

Gąbin, Polska

Izydor i jego żona, Sossia, mieli siedmiu synów. Frenkielowie – religijna żydowska rodzina – żyli w jednopokojowym mieszkaniu w Gąbinie, małym mieście pod Warszawą. Jak większość Żydów w Gąbinie mieszkali w centrum miasta, blisko synagogi. Izydor pracował jako czapnik; sprzedawał swoje wyroby na cotygodniowym targu w mieście. Produkował też nakrycia głowy dla policji i armii.

1933-39: Izydor odczuwał skutki finansowe Wielkiego Kryzysu, ale choć sprzedawał niewiele, udawało mu się utrzymać rodzinę. Niemcy zajęli Gąbin wkrótce po tym, jak 1 września 1939 r. najechali Polskę. Dziesięć osób zastrzelono na ulicy; innych – lekarzy i nauczycieli – wywieziono z miasta. Niemcy zagonili mężczyzn na rynek i przetrzymywali ich tam, podczas gdy żołnierze oblali synagogę benzyną i ją podpalili.

1940-1942: W 1941 r. Frenkielowie usłyszeli plotki, że Niemcy przeprowadzają ewakuację niektórych miast i wywożą Żydów do obozu śmierci. Odwiedził ich kuzyn, który uciekł z transportu, i potwierdził te plotki. Powiedział: „Wsadzają ludzi do ciężarówek, zabijają ich gazem, a ciała wrzucają do płonącego dołu.” Trzyletni syn Frenkielów pobiegł do matki z płaczem pytając, „Czy mnie też spalą?” Izydor namówił kuzyna, żeby zawiadomił żydowską radę starszych. Ten spotkał się z nimi, ale rada mu nie uwierzyła i kazała mu opuścić miasto.

W maju 1942 r. Żydów z Gąbina wywieziono do ośrodka zagłady w Chełmnie nad Nerem. Izydor, Sossia i ich czterej synowie zostali zamknięci w ciężarówce i uduszeni spalinami.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.