Tomas Kulka

Tomas Kulka

Data urodzenia: 25 maja 1934

Ołomuniec, Czechosłowacja

Rodzice Tomasa byli Żydami. Jego ojciec, Robert Kulka, był biznesmenem z położonego na Morawach Ołomuńca; jego matka - Elsa Skutezka - modystką z Brna, stolicy Moraw. Oboje byli dobrze wykształceni i mówili zarówno po czesku, jak i po niemiecku. Wzięli ślub w 1933 r. i osiedlili się w rodzinnym mieście Roberta.

1933-39: Tomas urodził się rok i dzień po ślubie swoich rodziców. Kiedy miał trzy lata, zmarł jego dziadek i rodzina przeprowadziła się do Brna, rodzinnego miasta jego matki. 15 marca 1939 r., kilka tygodni przed piątymi urodzinami Tomasa, Niemcy zajęli Czechy i Morawy, w tym Brno.

1940-42: 2 stycznia 1940 r. Niemcy eksmitowali Tomasa, jego rodziców i babcię. Mając nadzieję, że uda mu się uratować rodzinny interes, ojciec Tomasa postanowił zostać w Brnie. Ponieważ Tomas był Żydem, nie wolno było mu pójść do szkoły. Rok później jego rodzice musieli sprzedać swój interes Niemcowi za jedyne 200 koron czechosłowackich, czyli za mniej niż 40 złotych. 31 marca 1942 r. rodzina została deportowana do getta Theresienstadt w zachodniej Czechosłowacji.

9 maja 1942 r. Tomasa wywieziono do ośrodka zagłady w Sobiborze, gdzie został zagazowany. Miał siedem lat.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.