Tomas Kulka

Tomas Kulka

Doğum: 25 Mayıs 1934

Olomouc, Çekoslovakya

Tomas'ın ailesi Yahudiydi. Babası Robert, Kukla Olomouc'un Moravian kasabasında işadamıydı. Annesi Elsa Skutezka ise, Moravia'nın başkenti Brnolu bir tuhafiyeciydi. Çift iyi bir eğitim görmüştü. Çekçe ve Almanca biliyorlardı. 1933'te evlenerek Robert'ın Olomouc'taki memleketine yerleştiler.

1933–1939: Evlilikten bir yıl, bir gün sonra Tomas dünyaya geldi. Tomas 3 yaşındayken, büyükbabasının vefatı üzerine Kulka ailesi annesinin memleketi Brno'ya taşındı. 15 Mart 1939'da, Tomas'ın beş yaşına girmesine haftalar kala Almanlar, Brno da dahil olmak üzere, Bohemya ve Moravya'yı işgal etti.

1940–1942: 2 Ocak 1940'ta büyükannesi ve ebeveynleriyle birlikte Tomas, Almanlar tarafından evlerinden tahliye edildi. Aile şirketini kurtarmayı uman Tomas'ın babası, Brno'da kalmalarına karar verdi. Yahudi olduğu için, Tomas’ın okula gitmesine izin verilmedi. Bir yıl sonra Tomas'ın ailesi, şirketi Alman vatandaşı birine, o zamanın parasıyla 10 dolardan daha az eden 200 Çekoslovakya kronuna, sattı. 31 Mart 1942'de Kukla ailesi Çekoslovakya'nın batısındaki Theresienstadt gettosuna nakledildi.

9 Mayıs 1942'de Tomas gaz odasında öldürüldüğü Sobibor toplama kampına götürüldü. Öldürüldüğünde 7 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.