توماس کولکا  Tomas Kulka

توماس کولکا Tomas Kulka

تاریخ تولد: ۲۵ مهٔ ۱۹۳۴

اولوموک, چکوسلواکی

والدین توماس یهودی بودند. پدرش، روبرت کولکا، تاجر و اهل اولوموک (Olomouc)، یکی از شهرهای موراویا (Moravia) و مادرش، السا اسکوتزکا، کلاه فروش و از اهالی برنو پایتخت موراویا بود. پدر و مادرش از تحصیلات خوبی برخوردار بودند و به دو زبان چک و آلمانی صحبت می‌کردند. آنها در۱۹۳۳ ازدواج و در زادگاه روبرت، اولوموک ساکن شدند.

۱۹۳۳-۳۹: توماس یک سال و یک روز، بعد از ازدواج پدر و مادرش متولد شد. هنگامی که او ۳ ساله بود، پدربزرگش از دنیا رفت و خانواده‌ی کولکا به برنو، زادگاه مادرش نقل مکان کردند. در ۱۵ مارس ۱۹۳۹، چند هفته قبل از پنجمین سالگرد تولد توماس، آلمانی‌ها بوهمیا (Bohemia) و موراویا از جمله شهر برنو را اشغال کردند.

۱۹۴۰۴۲: در ۲ ژانویه ۱۹۴۰، آلمانی‌ها توماس، والدین و مادربزرگش را از خانه‌شان بیرون کردند. پدر توماس به امید حفظ کار و کسب خانوادگی، تصمیم گرفت در برنو بماند. چون توماس یهودی بود به او اجازه ندادند به مدرسه برود. یک سال بعد، والدین توماس مجبور شدند مغازه‌ی خود را فقط به قیمت ۲۰۰ کرون چکوسلواکی- یعنی کمتر از ۱۰ دلار- به یک آلمانی بفروشند. در ۳۱ مارس ۱۹۴۲، خانواده‌ی کولکا به محله‌ی یهودی‌نشین ترزین‌اشتاد (Theresienstadt) در غرب چکوسلواکی تبعید شدند.

در ۹ مه ۱۹۴۲، توماس به اردوگاه مرگ سوبیبور (Sobibor) فرستاده و با گاز کشته شد. او ۷ساله بود.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.