Film

Truman Avrupa'da zafer ilan ediyor

II. Dünya Savaşı, Almanya'nın Eylül 1939'da Polonya'yı işgal etmesi ile başladı ve Mayıs 1945'te Avrupa'daki Müttefik Kuvvetler’in Almanya'yı teslim olmaya zorlamasıyla bitti. 8 Mayıs, Zafer Günü ilan edildi. Bu sahnede Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Harry S.Truman'ın Avrupa'da zafer ilan etmesi ve Japonya kayıtsız şartsız teslim olana kadar pasifikteki savaşın süreceğine dair verdiği sözler görülmektedir.

Deşifre Edilmiş Metin

Bugün heybetli, ancak zafer dolu bir gündür. Keşke Franklin D. Roosevelt'in de ömrü vefa etseydi ve bugünleri görseydi. General Eisenhower bana Alman Kuvvetleri’nin Birleşmiş Milletler’e teslim olduğu yönünde bilgi verdi. Artık özgürlük bayrakları tüm Avrupa'da dalgalanıyor. Japon Kara ve Deniz Kuvvetleri de kayıtsız şartsız bir şekilde teslim olana dek çabalarımız sürecektir. Tanrı'ya, hayatlarını kaybedenlere, çocuklarımıza borcumuzu ancak önümüzdeki sorumluluklara dört elle sarılarak ödeyebiliriz. Önümüzdeki aylarla ilgili size tek bir sözcük söyleyecek olsam, bu "çalışmak, çalışmak ve daha çok çalışmak" olurdu.


Etiketler


  • Grinberg Archives

Bu sayfa aşağıdaki dillerde de mevcuttur:

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.