Albert Gani

Albert Gani

Doğum: 1916

Preveze, Yunanistan

Albert ve ailesi, İyonya denizi kıyısında bulunan ve 300 kişilik Yahudi nüfusu barındıran Preveze kasabasında yaşıyordu. Albert’in annesinin küçük bir tekstil atölyesi vardı. Gani ailesi, ataları bin yıldan fazla bir süre Yunanistan ve Balkanlar’da yaşamış Yahudiler olan Romanyot soyundandı.

1933–39: Albert, liseden mezun olduktan sonra ailesinin tekstil atölyesinde babasına yardım etti. Sessiz ve içine kapanık bir delikanlı olan Albert, evde ailesiyle vakit geçirmekten hoşlanıyordu. Albert erkek kardeşleri, kız kardeşleri ve arkadaşlarıyla gezmeyi, tüm gece süren bisiklet gezintilerini ve kamp yapmayı severdi.

1940–44: Almanlar, 1941 yılında Yunanistan’ı işgal etti ve 1943 sonbaharında Preveze’nin bulunduğu bölgeyi ele geçirdi. Preveze Yahudileri, Mart 1944’te Auschwitz’e sürüldü. Albert, Birkenau’da cesetleri krematoryuma taşımakla görevli bir iş ekibi olan Sonderkommando üyesi olarak çalışmak üzere görevlendirildi. 7 Ekim 1944’te 5 numaralı krematoryumda çalışan Sonderkommando işçileri isyan çıkararak SS muhafızlarını etkisiz hâle getirdi ve krematoryumu havaya uçurdu. Çok geçmeden aralarında Albert’in de bulunduğu diğer Sonderkommando işçileri isyana katıldı.

Albert, Ekim 1944’te Birkenau’da öldürüldü. 28 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.