Chaja Kozlowski

Chaja Kozlowski

Doğum: 15 Mayıs 1922

Iwie, Polonya

Chaja, Polonya’nın kuzey doğusundaki Iwie kasabasında yaşayan orta sınıf bir Yahudi ailesinin dört çocuğundan en büyüğüydü. Babası demirciydi. Chaja önce hem dinî hem de dindışı konularda eğitim veren özel bir Yahudi okuluna gitti. Dördüncü sınıfta devlet okuluna geçti ve aynı zamanda öğleden sonraları bir İbrani okuluna da gitmeye başladı.

1933–39: Iwie’deki Siyonist gençlik örgütlerinden birine katıldım. Çoğunlukla Filistin (Yishuv) üzerine verilen dersleri dinliyorduk ve pek çok spor etkinliklerimiz vardı. 1937’de liseden mezun oldum ve kadın terziliği eğitimi almaya başladım. Sovyetler 1939’da Polonya’da bölgemizi ele geçirdiğinde, Slonim’de hemşirelik okuluna girdim. Sovyetlerin ele geçirmesinden önce böyle bir eğitimi karşılayamazdım. Ancak devlet yüksek eğitime destek sağlamaya başlamıştı.

1940–42: Almanya Sovyetler Birliği’ni işgal ettikten sonra Iwie’ye geri döndüm. 1942’de arkadaşım Ruben’in katıldığı bir partizan grubu, Iwie gettosundan kaçmama yardım etti. Ve ormanda yerin içinde kamufle edilmiş bir mağara şeklindeki partizan hastanesinde çalışmaya başladım. El konulan Alman mağazalarından tıbbî malzemeler "çalıyor" ve gaz yağı lambası ışığında ameliyatlar yapıyorduk. Aletleri kaynatarak sterilize ediyorduk. Anestezi için alkol, yaraları temizlemek için tuz kullanıyorduk. Ampütasyonlarda tıbbî testere bulamadığımız zaman marangoz testeresi kullanıyorduk.

Chaja ve Ruben 1942’de partizanlarla birlikteyken evlendi. Temmuz 1944’te özgürlüklerine kavuştular ve 1949’da Amerika Birleşik Devletleri’ne göç ettiler.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.