Edith Riemer

Edith Riemer

Doğum: 22 Nisan 1930

Berlin, Almanya

Hela Pinsker ve Elimelech Riemer 1928'de evlendi. İki yıl sonra Yahudi çiftin tek çocuğu Edith doğdu. Riemerlar, Berlin'de Alman Komünist Partisi'nin ofislerinin bulunduğu bir binada, konforlu bir dairede yaşıyordu.

1933–39: Hitler komünizmi yasakladı. Bundan dolayı komünistlerin binamızdaki ofisleri kapatıldı. Daha sonra bu ofislere zorla girildiğinde Gestapo bunu "Yahudilerin" üzerine attı. Ailemiz bu işe karışmamış olsa da suçlu 72 saat içerisinde bulunmazsa ailemizin cezalandırılacağını söylediler. Babam, annemi ve beni, hızla ebeveynlerimin doğduğu Polonya'ya gönderdi. Berlin'i çok az nakit parayla terkettik. Babam daha sonra bize katıldı.

1940–45: 1942'de annem Almanlar tarafından Polonya'da öldürüldü. Teyzemle yaşamak üzere gizlice Tarnow gettosuna sokuldum. Tarnow'dan Auschwitz'e gönderildim. Gaz odasında öldürülmek üzere sıraya sokuldum. Gaz odaları girişinde çift kapı vardı. İçeri itildiğimizde saklandım. İki kapı arasındaki boşluğa kıvrılıverdim. Dış kapıyı kapatmakla görevli Alman beni buldu ve dövdü. Ancak gaz odasına koyması için çok geçti.

Edith zorunlu işçi olarak görevlendirildi. 1945'te Bergen-Belsen kampında özgürlüğüne kavuşturuldu. Sonraki yıl, ileride babasıyla bir araya geleceği, Filistin'e göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.