Fela Perznianko

Fela Perznianko

Doğum: 12 Mayıs 1892

Zakroczym, Polonya

Fela, Varşova yakınında, Vistula Nehri kıyısındaki Zakroczym kasabasında Yahudi bir ailenin iki çocuğundan büyük olanıydı. Fela'nın babası saygın bir avukattı. Genç bir bayan olan Fela yirmili yaşlarının sonunda Moşe Galek ile evlenene kadar Varşova'da şapka tasarımcısı olarak çalıştı. Eşinin inci düğme fabrikasının olduğu yakındaki Sochocin kasabasına taşındı. Fela ve Moşe'nin dört kızı vardı.

1933–1939: 1936'da Galek ailesi şehrin kültürel hayatından etkilenerek, Varşova'ya taşındı. 1 Eylül 1939'da Almanlar Polonya'yı işgal ettiğinde, Moşe Filistin'e kaçmayı önerdi. Fela kaçmaya istekli bir Siyonist olsa da bu fikre karşı çıktı. Çünkü başka bir yerde yeni bir hayata başlamak konusunda kararsızdı. 28 Eylül 1939'da Varşova Almanlara teslim oldu. Aralık geldiğinde ise, Fela ve ailesi çoktan Yahudi olduklarını belirten kollukları takmaya başlamıştı.

1940–1943: Galek ailesi Kasım 1940'da Varşova gettosuna taşınmaya zorlandı. Çok sayıdaki başka aileyle birlikte bir odada yaşadılar. Yemek azdı ve günler evin içinde oturup konuşarak geçiyordu. Aile üyeleri 1942'deki toplu sürgünlerden sağ çıkmayı başardı. Ancak gettonun dağılmasından kısa süre önce Nisan 1943'te son toplamalarda yakalandı.

Toplama sırasında, Fela ve Moşe çocuklarından ayrılarak diğer ailelerle bir araya koyuldu. Kısacası idam edildiler.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.