فِلا پِرزنيانکو Fela Perznianko

فِلا پِرزنيانکو Fela Perznianko

تاریخ تولد: ۱۲ مهٔ ۱۸۹۲

زاکروتچيم, لهستان

فلا فرزند ارشد یک خانواده‌ی یهودی بود که دو فرزند داشتند و در زاکروتچیم (Zakroczym)، شهری در كنار رودخانه ویستولا نزدیک ورشو زندگی می‌کردند. پدرش وکیلی محترم به شمار می‌رفت. فلا در دوران جوانی به عنوان طراح کلاه در ورشو کار می‌کرد تا اینکه در اواخر دهه‌ی ۲۰ زندگیش با موشه گالک ازدواج کرد و به شهر سوخوتسین (Sochocin) در همان حوالی نقل مکان کرد. همسرش در این شهر یک کارخانه‌ی تولید دکمه‌های صدفی داشت. فلا و موشه صاحب چهار دختر شدند.

۱۹۳۳-۳۹: در۱۹۳۶، خانواده‌ی گالک مجذوب زندگی فرهنگی ورشو، به آنجا نقل مکان کردند. وقتی در اول سپتامبر ۱۹۳۹، آلمان به لهستان حمله کرد، موشه به خانواده‌اش پیشنهاد كرد که به فلسطین فرار کنند. اگرچه فلا یک صهیونیست دوآتشه بود، اما با این پیشنهاد مخالفت کرد چرا که نسبت به آغاز زندگی جدید در جایی دیگر تردید داشت. در ۲۸سپتامبر۱۹۳۹، ورشو به دست آلمانی‌ها افتاد. تا ماه دسامبر، فلا و خانواده‌اش مجبور به بستن بازوبندهای اجباری که یهودی بودن آنها را مشخص می‌کرد شده بودند.

۱۹۴۰-۴۳: در نوامبر ۱۹۴۰، خانواده گالک به اجبار به محله‌ی یهودی نشین ورشو فرستاده شدند. آنها در اتاق خانه‌ای به همراه چندین خانوار دیگر زندگی می‌کردند. غذا کمیاب بود و روزها با نشستن در خانه و صحبت كردن سپری می‌شد. خانواده فلا از تبعید گسترده‌ی سال ۱۹۴۲ جان سالم به در بردند. اما در جمع آوری نهایی یهودیان در آوریل ۱۹۴۳، درست قبل از تخریب محله‌ی یهودیان، دستگیر شدند.

هنگام جمع آوری یهودیان، فلا و موشه را از فرزندانشان جدا كردند و در صف دیگری با سایر افراد مسن قرار دادند، سپس آنها را بدون تشريفات قانونی اعدام كردند.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.