Franco Cesana

Franco Cesana

Doğum: 20 Eylül 1931

Bologna, İtalya

Franco, Kuzey İtalya’daki Bologna şehrinde yaşayan bir Yahudi ailede doğdu. İtalya’da 1922’de faşist lider Benito Mussolini iktidara geldikten sonra dahi Bologna'daki Yahudiler güvenlik içinde yaşamaya devam ediyordu. Çoğu İtalyan Yahudisi gibi, Franco'nun ailesi de İtalyan toplumuyla iyi kaynaşmıştı. Franco devlet ilkokuluna gidiyordu.

1933–39: 7 yaşındayken, Mussolini Yahudilere karşı "ırkçı" yasaları yürürlüğe soktu: Franco okuldan atıldı ve bunun yerine, Bologna'daki sinagoglardan birindeki eğreti bir meskende alelacele oluşturulan bir Yahudi okuluna devam etmeye başladı. Neden sadece Yahudi olduğu için arkadaşlarından ayrılması gerektiğini anlayamıyordu. Babası 1939’da ölünce, annesi ve ağabeyi Lelio ile birlikte Turin’e taşınarak, orada bir din okuluna başladı.

1940–44: Mussolini 1943’te iktidardan düştü. İki ay sonra, Alman güçleri İtalya’yı işgal etti ve Franco'nun ailesi ile birlikte pek çok İtalyan Yahudisinin yaşadığı kuzey bölgesinin kontrolünü ele geçirdi. İtalyanlar Yahudileri korumuştu, ama artık İtalya’yı Almanya kontrol ediyordu. Cesana ailesi dağlara gizlendi. Almanlardan kaçmak için bir kulübeden diğerine taşınıyorlardı. Lelio, Adalet ve Özgürlük partizan grubuna katıldı. Sadece 12 yaşında olmasına karşın, Franco da onlara katıldı. İtalyan direnişinde bu kadar çok Yahudinin mücadele vermesinden gurur duyuyordu.

Franco dağlarda bir keşif görevi sırasında Almanlar tarafından vuruldu. 13. doğum gününde cesedi annesine teslim edildi. İtalya’nın en genç partizanıydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.