Harry Pauly

Harry Pauly

Doğum: 1914

Almanya

Gençliğini Berlin'de geçiren Harry, tiyatro seviyordu. 15 yaşında Nollendorfplatz'daki tiyatroda küçük roller almaya başladı. Ayrıca bir berberde çıraklık yapmış ama işi sevmemişti. Çoğu zamanını diğer oyuncularla birlikte hem tiyatroda, hem de eşcinsellerin buluştuğu gece kulüplerinde geçirirdi.

1933–39: Naziler başa geldiğinde eşcinsel barları kapattılar. Bazı eşcinseller, özellikle Yahudi olanlar, Nazi taraftarları tarafından öldürüldü. Kadın elbiseleri giyen arkadaşım "Susi" bıçaklanarak öldürüldü. 1936'da Naziler tarafından yeniden düzenlenen ve eşcinselliği yasaklayan ceza kanunun 175. fıkrası nedeniyle tutuklandım. Neusustrum'daki bir kampa gönderildim. Buradaki bataklıklarda günde 12 saat çalışıyordum. 15 ay sonra serbest bırakıldım.

1940–44: 1943'te Gestapo tarafından eşcinselleri ihbar etmeye zorlanan iki genç tarafından ihbar edildim. Tekrar 175. fıkra nedeniyle ceza aldım ve tekrar serbest bırakıldım. Bu sefer sadece sekiz ay ceza almıştım; tiyatrodaki arkadaşlarım araya girmişti. Daha sonradan askere alındım ama nereye gitsem insanlar 175. fıkradan ceza aldığımı bildikleri için bana "aşağılık homo" dediler. Buna katlanamadığım için iki kere kaçtım. Sonunda ceza olarak özel bir savaş birliğine gönderildim. Birlikte neredeyse herkes öldürülmüştü. Bir şekilde hayatta kaldım.

Savaştan sonra Harry, kendi küçük tiyatrosunu kurdu.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.