Harry Pauly

Harry Pauly

Data urodzenia: 1914

Niemcy

Harry, który dorastał w Berlinie, w młodości zakochał się w teatrze. W wieku piętnastu lat zaczął grać niewielkie role w teatrze przy Nollendorfplatz. Uczył się też zawodu fryzjera, ale nie przepadał za tą pracą. Większość czasu spędzał z innymi aktorami, zarówno w teatrze, jak i w klubach nocnych uczęszczanych przez homoseksualistów.

1939-39: Kiedy naziści doszli do władzy, zamknęli gejowskie bary. Niektórzy homoseksualiści, szczególnie żydowskiego pochodzenia, zginęli z rąk nazistowskich bandytów; przyjaciela Harry’ego, występującego jako drag queen „Susi”, zadźgano na śmierć. W 1936 r. Harry został aresztowany na mocy paragrafu 175 zmienionego przez nazistów kodeksu karnego; paragraf ten zakazywał homoseksualizmu. Uwięziono go w obozie w Neusustrum, gdzie pracował na bagnach po dwanaście godzin dziennie. Wypuszczono go po piętnastu miesiącach.

1940-44: W 1943 r. na Harry’ego donieśli dwaj chłopcy, których Gestapo zmuszało do denuncjowania homoseksualistów. Ponownie otrzymał wyrok na mocy paragrafu 175. Harry'ego znów wypuszczono – tym razem po tylko ośmiu miesiącach, ponieważ zainterweniowali jego przyjaciele ze świata teatralnego. Później wcielono go do armii, ale wszyscy wiedzieli o jego wyroku i nazywali go „brudnym pedałem.” Harry nie mógł tego znieść i dwukrotnie zdezerterował. W końcu za karę przydzielono go do specjalnej jednostki bojowej, w której prawie wszyscy ginęli. Harry'emu cudem udało się przeżyć.

Po wojnie Harry założył własny niewielki teatr.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.