Isak Saleschutz

Isak Saleschutz

Doğum: 1882

Dubas, Polonya

Isak, Dubas’ta yaşayan dindar Hasidik Yahudi bir ailenin yedi çocuğundan biriydi. 1900 yılında tüm kardeşleri Amerika’ya göç ederken Isak, güçlü dinî inançları nedeniyle Polonya’ya kaldı. 18 yaşındayken, görücü usulüyle Ester Berl ile evlendi. Dubas yakınlarındaki küçük bir kasaba olan Kolbuszowa’ya yerleştiler. Isak, burada bir toptancı işletti.

1933–39: 9 Eylül 1939 günü Alman ordusu Dubas’ı işgal etti. Kendileriyle iş birliği yapılmamasının sonuçlarını göstermek için iki Yahudiyi astılar. Isak’ın işi durma noktasına geldi. Yeni mal alamıyordu. Almanlar, değerli bir mal olan kahve çekirdeklerini sakladığından haksız yere şüphelenmeye başlayınca durum daha da kötü bir hal aldı. Alman askerleri, Isak’ın dükkânına girdi ve tüm mallarına el koydu.

1940–42: Gestapo komutanı, dindar Yahudilerin sakallarından rahatsız oldu ve kesilmelerini istedi. Isak, hayatı boyunca sakallarını kesmemişti. Bu, Yahudi töresini ihlal etmekti. Berber geldiğinde sakalı kesilirken hüzün içinde oturdu. Canının alındığını hissetti. Bir gün öğleden sonra Gestapo onu almaya geldi. Kapıyı yumruklarlarken Isak, saklanmak için arka bahçeye kaçtı ama yakalandı. Kulübeye sokuldu ve üzerine iki el ateş edildi. Isak, yaralı halde bağırdı: “Domuzlar, cellatlar!” İntikam! İntikam alın!”

Isak, beş el daha ateş edilerek öldürüldü. 28 Nisan 1942 günü idam edilen 22 Yahudi erkeğin arasında o da vardı. Isak, Kolbuszowa’da iki oğluyla birlikte babasının yanındaki mezara defnedildi.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.