Izaak Saleschutz

Izaak Saleschutz

Data urodzenia: 1882

Dubas, Polska

Izaak był jednym z siedmiorga dzieci pary pobożnych chasydów ze wsi o nazwie Dubas. Przed 1900 r. jego rodzeństwo wyemigrowało do Ameryki; Izaak został w Polsce ze względu na swoje silne przekonania religijne. W wieku 18 lat zawarł małżeństwo z Ester Berl, skojarzone przez rodziców młodych. Zamieszkali w Kolbuszowej, pobliskim miasteczku, gdzie Izaak prowadził dochodową hurtownię wielobranżową.

1933-39: 9 września 1939 r. armia niemiecka zajęła Dubas. Żołnierze powiesili dwóch Żydów, aby zademonstrować, jakie konsekwencje grożą tym, którzy nie będą z nimi współpracować. Firma Izaaka przestała działać, ponieważ nie był on w stanie odbierać nowych dostaw. Sytuacja jeszcze się pogorszyła, kiedy Niemcy zaczęli mylnie podejrzewać, że Izaak ukrywa rarytas: ziarna kawy. Wówczas do jego sklepu przyszli żołnierze i skonfiskowali cały towar.

1940-42: Dowódcy Gestapo nie spodobały się brody religijnych Żydów, więc zażądał, aby je ścięto. Izaak nigdy w życiu nie skrócił brody – byłoby to naruszeniem żydowskiego prawa. Kiedy fryzjer golił mu brodę, Izaak myślał ponuro, że oto poczuł czym jest śmierć. Pewnego popołudnia przyszło po niego Gestapo. Kiedy Niemcy walili pięściami w drzwi, Izaak pobiegł na podwórze, żeby się ukryć, ale został schwytany, zagoniony do szopy i dwukrotnie postrzelony. Ranny Izaak krzyknął: „Świnie, oprawcy! Zemsty! Zemsty!”

Izaak zmarł, postrzelony kolejne pięć razy. Był jednym z 22 Żydów zabitych 28 kwietnia 1942 r. Dwóch z jego synów pochowało go w Kolbuszowej obok grobu jego ojca.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.