Israel Cendorf

Israel Cendorf

Doğum: 19 Mayıs 1902

Lodz, Polonya

Israel, kendisinin haham olmasını umut eden dindar Hasidik bir ailede doğdu (Polonya’nın Lodz kentinde). Ancak Israel, buna karşı geldi ve 16 yaşındayken bir matbaada çıraklığa başladı. Durmadan okuyor, işçilerin mücadelesine duyduğu sempatiyi derinleştiriyordu. Ve kısa bir süre sonra kendi devrim şarkılarını yazmaya başladı. İlk şiir kitabı “Kırmızı Ajanda” büyük ilgi gördü.

1933–39: 1933’te Hitler’in Almanya şansölyesi olduğu yıl Israel, Paris’e taşındı. Ancak şehir işsizlikten muzdaripti ve Yahudi göçmenler, sürekli sürgün tehlikesi altındaydı. Israel, ailesini geçindirmek için kapı kapı dolaşıp odun sattı. Yazmaya da devam ediyordu. Yazarlar Birliği’ne katıldı ve Yeni Basın gazetesinde yazılar yazdı.

1940–44: Haziran 1940’ta Almanlar, Paris’i işgal etti. Israel, tutuklanıp 2000 Yahudinin bulunduğu Pithiviers geçici kampına sürülene kadar 11 ay antifaşist bir yer altı örgütünde çalıştı. Geçici kampta yer altı örgütünü organize etti. Kültür geceleri düzenledi ve yazmaya devam etti. Bütün barakalara gider, diğer mahkumlara şiirlerini okurdu. “Cesaretimiz Kırılmadı” adlı şiiri kampın millî marşıydı: “Cesaretimize zincir vurulamaz / Hayat mucizevî bir şekilde güzel…” Mayıs 1942’de Auschwitz’e nakledildi.

Israel Auschwitz’te öldü. Pithiviers’teki pek çok mahkum, gaz odasına giderken onun “Cesaretimiz Kırılmadı” şarkısını söyledi.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.