Israel Milkow

Israel Milkow

Doğum: 15 Şubat 1937

Slonim, Polonya

İsrael, Slonim kasabasında yaşayan dindar bir Yahudi ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Yidiş konuşan anne babası tarafından Yisroel olarak çağırılıyordu. İsrael’in babası Lazar Milkow, ailesini kıt kanaat geçindirebilen bir fırıncıydı.

1937–39: İsrael’in büyükanne ve büyükbabasıyla annenin pek çok akrabası Kaslovchina adında yakınlardaki bir köyde yaşıyordu. Her yaz Milkow’ların oğullarından biri, çiftçilik ve at tüccarlığı yapan Herschel amcalarının yanında kalmak üzere Kaslovchina’ya davet edilirdi. Slonim, Eylül 1939’da Sovyetler Birliği’nin parçası oldu. Yönetim değişmiş olsa da Milkow’ların günlük yaşantısı, önceki gibi devam etti.

1940–44: 1941 yazında 4 yaşındaki İsrael, Kaslovchina’daki Herschel amcasını ziyaret etme sırası kendisine geldiği için sevinirken Almanlar, Sovyetler Birliği’ne saldırdı. İsrael’i Slonim’e geri göndermek çok tehlikeli olduğundan Herschel, ailesini Sovyetler Birliği üzerinden Özbekistan’ın Semerkant şehrine götürürken onu da yanına aldı. Suyu akmayan bir kulübede yaşadılar. Sıtma ve tifüs salgın vardı. Bir yıl içinde Herschel amcası ve amcasının karısı öldü ve İsrael, bir yetimhaneye yerleştirildi.

İsrael savaştan sonra Polonya’ya geri döndü ve pek çok seyahatin ardından kendini Roma’da buldu. 1949 yılında Amerikalı akrabalarının yanına yerleştirildi ve 1950 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.