Itzik Rosenblat

Itzik Rosenblat

Doğum: 8 Ocak 1914

Varşova, Polonya

Izak olarak da çağrılan Itzik, Yiddiş konuşan Yahudi bir ailenin üç oğlundan biriydi. Itzik küçük bir çocukken, ailesi Radom şehrine taşındı. On bir yaşındayken okulu bırakarak, kadın terzisi çıraklığına başladı. Radom ve Varşova’daki birkaç terzide çıraklık yaptıktan sonra okula geri dönerek terzilik lisansı aldı.

1933–39: 13 yıllık bir arkadaşlıktan sonra ailesinin karşı çıkmasına karşın, ilk patronumun kızı olan Taube Fishman ile 1938’de evlendim. Radom’da oturduk, Zeromskiego Caddesi No. 49’da oturduğumuz binada kendi dükkânımı açmıştım. Temmuz 1939’da oğlumuz Max doğdu. O Eylül Almanya Polonya’yı işgal etti. Ardından ayın sekizinde de yaşadığımız şehri işgal etti. Almanlar caddemizdeki tüm Yahudileri zorla götürdü. Sırtımızdaki giysilerden başka hiçbir şeyimiz kalmamıştı.

1940–44: Radom'un Yahudi Konseyi bizi daha sonra Yahudi gettosu içinde kalacak bir gecekonduya yerleştirdi. Almanlar için giysi dikiyordum. Bunun karşılığında bana yiyecek veriyorlardı. 1942’de Almanlar beni ve diğer terzi ustalarını bir SS dükkânında çalıştırmaya başladılar. Ağustos ayında bir gece Alman askerleri gettoya girdi ve insanları vurmaya ve götürmeye başladı. Ailemi dükkânda saklamaya çalıştım. Ancak toplama sırasında yakalandık. Karımı ve çocuğumu aldılar. Ben gettoda zorunlu işçi olarak çalıştırılmak üzere seçilerek burada bırakıldım.

Itzik iki yıl sonra Auschwitz üzerinden Vaihingen kampına sürüldü ve burada 5 Nisan 1945’te Fransız birlikleri tarafından özgürlüğe kavuşturuldu. 1950’de ABD’ye göç etti.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.