Johann Stossier

Johann Stossier

Doğum: 29 Mayıs 1909

Techelsberg, Avusturya

Johann Avusturya’nın Carinthia olarak bilinen bölgesinde, Katolik bir ailede doğdu ve aile çiftliğinde büyüdü. Johann oyunculuğu seviyordu ve yakınlardaki Sankt Martin’de bir tiyatro grubuna katılmıştı, burada bir de Yehova Şahitleri cemaati vardı. 1920’lerin sonlarına doğru, Sankt Martin civarındaki bölgede etkin bir şekilde vaaz veren bir Yehova Şahidi oldu.

1933–39: Johann, Avusturya hükümeti tarafından 1936’da yasaklandığı halde Yehova Şahitleri için misyonerliğe devam etti. Almanya Avusturya’yı Mart 1938’de ilhak ettiğinde, Yehova Şahitleri’nin durumu daha da kötüleşti. Diğer Şahitler gibi Johann da Hitler selamı vermeyi, ona bağlılık yemini etmeyi ve orduda hizmet etmeyi reddediyordu.

1940–44: Nisan 1940’ta Johann Gestapo tarafından tutuklanarak Klagenfurt’ta hapse atıldı. Naziler onu Neuengamme toplama kampına, ardından da Sachsenhausen kampına gönderdi. Sachsenhausen’de Almanlar Johann’ı Yehova Şahitliği inancını inkâr etmeye zorladı. Ancak Johann reddetti. Yasak olmasına karşın gizlice sakladığı küçük bir İncil’i vardı ve Kutsal Kitap’ı okumak, Tanrı’nın gücünün Nazi rejiminden daha güçlü olduğuna olan inancını güçlendiriyordu.

Johann, 7 Mayıs 1944’de Sachsenhausen’de idam edildi. Otuz dört yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.