Joseph Gani

Joseph Gani

Doğum: 1926

Preveze, Yunanistan

Joseph ve ailesi, İyonya denizi kıyısında bulunan ve 300 kişilik Yahudi nüfusu barındıran Preveze kasabasında yaşıyordu. Joseph’in annesinin küçük bir tekstil atölyesi vardı. Gani ailesi, ataları bin yıldan fazla bir süre Yunanistan ve Balkanlar’da yaşamış Yahudiler olan Romanyot soyundandı.

1933–39: Joseph, Preveze’de Yunan devlet okuluna gidiyordu. Ayrıca dinî eğitim alıyordu. Yerel bir haham haftada birkaç saat okula geliyor ve Yahudi öğrencilere din dersleri veriyordu. Joseph spor yapmayı seviyordu. Özellikle futbol ve beyzbol.

1940–44: Almanlar, 1941 yılında Yunanistan’ı işgal etti ve 1943 sonbaharında Preveze’nin bulunduğu bölgeyi ele geçirdi. Preveze Yahudileri, Mart 1944’te Polonya’da bulunan Auschwitz’e sürüldü. Joseph, Birkenau’da cesetleri krematoryuma taşıyan bir iş ekibi olan Sonderkommando üyesi olarak çalışmak üzere görevlendirildi. 7 Ekim 1944 günü 5 numaralı krematoryumda çalışan Sonderkommando işçileri, isyan çıkararak SS muhafızlarını etkisiz hâle getirdi ve krematoryumu havaya uçurdu. Çok geçmeden, aralarında Joseph’in bulunduğu diğer Sonderkommando işçileri de isyana katıldı.

Joseph, Ekim 1944’te Birkenau’da öldürüldü. 18 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.