Judith Beker

Judith Beker

Doğum: 7 Şubat 1929

Jonava, Litvanya

Judith, Litvanya’nın Jonava kasabası yakınlarındaki bir çiftlikte yaşayan, Yidiş konuşan bir Yahudi ailesinin üç çocuğundan biriydi. Judith’in annesi, yoğun bir Yahudi eğitimi almıştı ve öğrendiklerini evde kızlarına öğretti. Oğlu Abe, Jonava’daki bir Yahudi din okuluna gidiyordu. Judith’in babası tomrukçuydu.

1933–39: 1938 sonbaharında, babam öldükten altı ay sonra annemle birlikte Litvanya’nın başkenti Kovno’ya taşındık. 9 yaşındaydım. Kovno o zamanlar büyük bir Yahudi topluluğuna ev sahipliği yapıyordu. Başken nüfusunun yaklaşık üçte biri Yahudiydi. Annem terzilik yapmıştı ve hem annem iş bulabilsin hem de zaten orada çalışan kardeşlerime yakın olalım diye Kovno’ya taşındık.

1940–45: Litvanya’yı 1940 yılında önce Sovyetler Birliği, bir yıl sonra da Almanlar işgal etti (ve Kovno gettosunu kurdu). 1943 yılında ben 14 yaşındayken ailem Stutthof toplama kampına sürüldü. Oraya varınca bizi zorla esas duruşta beklettiler. Tıknaz bir kadın muhafız elinde kırbaçla gelerek “hiçbiriniz buradan sağ çıkamayacaksınız. Hepiniz mahvoldunuz” dedi. Bizi daha sonra muayene etmeye götürdüler. Sırada beklerken önümde duran kadının dişleri sökülmüştü ve ağzından kan boşaldı. Benim sıram gelince bir muhafız, değerli bir şey saklıyor muyum diye aramak için elini apışıma soktu.

Judith ve kız kardeşi, 1944 kışında Stutthof’tan başlayan zorunlu yürüyüş sırasında kaçtı. Daha sonra Hristiyan gibi davranarak 1945 yılında kurtuldukları Danimarka’ya kaçtılar.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.