Judith Margareth Konijn

Judith Margareth Konijn

Doğum: 7 Ocak 1930

Amsterdam, Hollanda

Judith, orta sınıf, dindar bir Yahudi anne babanın iki çocuğundan küçük olanıydı. Judith’in Sefarad olan annesi Clara, 1492’de İspanya’dan sürgün edilmiş Yahudilerin soyundan geliyordu. Babası Lodewijk, merkezi Amsterdam’da bulunan bir firmanın gezici temsilcisiydi. Aile Amsterdam’ın güney varoşlarındaki yeni bölümünde bulunan bir apartmanda oturuyordu.

1933–39: Judith, ilkokula kendisiyle aynı yaştaki kuzeni Hetty ile birlikte gitti. Judith ders çalışmayı seviyordu. Annesi, evlerine gelen öğrencilere piyano dersi veriyordu. Piyano çalmayı Judith de seviyordu. Ailesi, Yahudi bayramlarını kutlardı ve çoğu Hollandalı aile gibi her 6 Aralık Aziz Nikolas Günü’nde hediye alıp verirdi.

1940–43: Almanlar, Amsterdam’ı işgal edince Yahudilerin kütüphanelere ve müzelere girmelerini, hatta sokağı kullanmalarını bile yasaklayan yani kanunlar uyguladı. Daha sonra Yahudilere kimliklerini belli eden sarı rozet takmalarını emrettiler ve Yahudi çocukların devlet okuluna gitmesini yasakladılar. Judith’in akrabaları birer birer ortadan kayboldu. Almanlar tarafından toplandı. Daha sonra Judith, annesi ve erkek kardeşi, Judith’in babası gece vardiyasında çalışırken gelen Almanlar tarafından tutuklandı.

Judith, Westerbork kampına sürüldü. Oradan, Polonya’daki bir imha kampına gönderildi. Öldüğünde 13 yaşındaydı.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.